ABW zatrzymała kolejnego członka siatki szpiegowskiej pracującej dla rosyjskiego wywiadu – poinformował w poniedziałek na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński. Prokuratura Krajowa przekazała, że zatrzymany to obywatel Ukrainy. Przebywał w Polsce od 2019 roku.

Jak poinformował Kamiński, “ABW zatrzymała kolejnego członka siatki szpiegowskiej pracującej dla rosyjskiego wywiadu. Podejrzany prowadził obserwację obiektów militarnych i portów morskich”. “Był systematycznie wynagradzany przez Rosjan. To już 15. osoba zatrzymana w tym śledztwie” – dodał.

Śledztwo dotyczy siatki szpiegowskiej, która na terenie RP realizowała zadania na rzecz Rosji. Dział prasowy Prokuratury Krajowej przekazał, że zatrzymany to obywatel Ukrainy. Przebywał na terenie Polski od 2019 r.

Zatrzymany usłyszał zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działania na rzecz obcego wywiadu.

Dział prasowy PK podał, że podejrzani zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy, prowadzili działania wywiadowcze oraz propagandowe przeciwko Polsce. Przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

Sprawa dotyczy głośnego śledztwa w sprawie cudzoziemców zza wschodniej granicy – głównie Białorusinów i Ukraińców – którzy mieli przygotowywać działania dywersyjne na rzecz rosyjskiego wywiadu. Grupa podejrzanych, działających głównie na Podkarpaciu, monitorowała trasy kolejowe i operowała na szlakach pociągów zmierzających w kierunku granicy z Ukrainą. Ich zadaniem było rozpoznawanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem dla Ukrainy.

Pod koniec czerwca zatrzymano w tej sprawie obywatela Federacji Rosyjskiej, Maksima S., hokeistę pierwszoligowego klubu.

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply