Tygodnik “Der Spiegel” podaje, że w piśmie do Bundestagu minister Frank-Walter Steinmeier uznał, że kwestia reparacji jest “prawnie i polityczna zamknięta”. Niemiecki tygodnik podaje, że pismo do Bundestagu to reakcja na “groźby” wysuwane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W internetowym wydaniu tygodnika “Der Spiegel”znalazł się artykuł zatytułowany “Puste groźby”.Dotyczy on stanowiska Niemiec w sprawie polskich roszczeń, wyrażonego przez ministra Franka-Waltera Steinmeiera w piśmie do Bundestagu.

Według Niemców Polska nie ma żadnych podstaw do domagania się od Niemiec reparacji wojennych. W cytowanym przez “Der Spiegel”piśmie niemieckiego ministra czytamy, że kwestia roszczeń jest “prawnie i polityczna zamknięta”.

Polska miała zrezygnować z reparacji 24 sierpnia 1953 roku. W tekście na ten temat znajdujemy następujący fragment – “Przyłączając się do sowieckiej rezygnacji z reparacji, Polska także zrezygnowała 24 sierpnia 1953 roku z dalszych reparacji od całych Niemiec” Według ministra – “(…) nie ma żadnych prawnych wątpliwości co do skuteczności (rezygnacji)”

Pismo do Bundestagu to reakcja na “groźby” wysuwane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W wywiadzie dla TV Republika z 11 grudnia 2015 r Kaczyński powiedział – “(…) Ja mogę powiedzieć tylko jedno – ten rachunek krzywd po polskiej stronie jest ogromny i powtarzam, w ciągu tych 70 już lat, które minęły od końca wojny, te sprawy nie zostały nigdy załatwione i w sensie prawnym są aktualne, bo jak wiemy, to zostało niedawno przez pana Kostrzewę-Zorbasa odkryte, ta nasza rezygnacja z odszkodowań nigdy nie została zarejestrowana przez odpowiedni organ rejestracji ONZ, czyli w sensie prawnym tego w ogóle nie ma. Droga jest otwarta i w Niemczech też się powinno o tym pamiętać”

PAP / Kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. tagore
  tagore :

  Wygląda na to ,że Niemcy organizując kampanię przeciwko Polsce chcą uspokoić
  zaniepokojonych możliwymi reakcjami Polski polityków koalicji. Na miejscu Steinmeiera nie był
  bym tak pewny tego “widzimisia” ,parasol polityczny USA nad Niemcami już się skończył.

  tagore

  • tagore
   tagore :

   Mamy trochę spraw do załatwienia w USA, wypada mówić co chcą słyszeć ich uszy ,zwłaszcza ,że
   nie chcemy kupić patriotów na ich warunkach. Zwłaszcza gdy wizyta polskiego biskupa w Syrii sugeruje
   zaangażowanie w pomoc humanitarną na terenach kontrolowanych przez Assada.

   tagore

 2. skiepek
  skiepek :

  Co do kwestii reparacji wojennych ,to najpierw musimy mieć rząd ,który będzie pracował na dobro narodu polskiego.W chwili obecnej nawet po otrzymaniu wspomnianych odszkodowań to zapewne znaczna część poszłaby na wsparcie rezunów z upadłej krainy.Przecież “powstrzymywanie Rosji musi kosztować”.