W nocy z czwartku na piątek przywódcy 27 państw na unijnym szczycie w Brukseli uzgodnili, że będą wspólnie pracować nad „środkami”, mającymi na celu powstrzymanie wzrostu cen energii.

Taką informację przekazał przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel. – Mamy porozumienie ws. energii. Istnieje silne i jednomyślne zobowiązanie do wspólnego działania (…), aby osiągnąć trzy cele: niższe ceny, gwarancje bezpieczeństwa dostaw i kontynuację prac w celu zmniejszenia popytu – powiedział Michel na konferencji prasowej. Środki, które mają zostać wspólnie wypracowane, mają na celu ograniczenie cen energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Ponadto, członkowie UE mają pracować nad zagwarantowaniem bezpieczeństwa dostaw oraz zmniejszenie popytu.

Przywódcy państw członkowskich nie podjęli jednak ostatecznej decyzji w sprawie wprowadzenia limitu cen na gazu w Unii Europejskiej. Opowiada się za tym co prawda większość krajów, ale istnieją różnice zdań co do tego, jaki mechanizm zastosować.

 

Według szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, UE ma teraz „bardzo dobrą i solidną mapę drogową, aby dalej pracować nad tematem cen energii”. Dodała, że Unia wprowadzi mechanizm korekty rynkowej, który ma być uruchamiany gdy ceny gazu będą nadmiernie wysokie. Konkretne propozycje ustawowe mają zostać przygotowane wspólnie przez KE i ministrów energetyki krajów członkowskich UE.

Von der Leyen powiedziała, że przywódcy na szczycie poparli wprowadzenie w UE wspólnych zakupów gazu oraz koncepcję, by w tym celu budować specjalne „konsorcja zakupowe”. Celem tego ma być zwiększenie „naszej siły rynkowej”. Unijni liderzy zgodzili się też na utworzenie unijnego indeksu cenowego gazu, który odzwierciedlałby fakt, że do UE dociera coraz więcej gazu skroplonego.

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawi propozycje tymczasowych ram kryzysowych ws. pomocy publicznej. – To da państwom członkowskim lepsze możliwości, aby wspierać firmy w obliczu obecnego kryzysu przy zachowaniu sprawiedliwych zasad na wspólnym rynku dla każdego – powiedziała von der Leyen.

W konkluzjach z unijnego szczytu, przywódcy państw członkowskich poprosili swoich ministrów i Komisję o „przedłożenie konkretnych decyzji” w sprawie „tymczasowego dynamicznego korytarza cenowego w transakcjach na gaz ziemny”, który ograniczyłby skoki cen gazu wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej.

„Szczyt UE zdecydował, że w kryzysie należy przyspieszyć i zintensyfikować działania, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, zapewnić bezpieczeństwo dostaw, zapobiegać racjonowaniu konsumpcji i zapewnić obniżki cen dla konsumentów prywatnych i przedsiębiorstw” – podkreślają liderzy państw członkowskich.

Przeczytaj: KE chce wspólnych zakupów gazu. Przedstawiła propozycje ograniczenia cen energii

Czytaj również: Ustawa w sprawie maksymalnych cen prądu przyjęta przez Sejm

PAP / Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply