Po ciężkich walkach Syryjskie Siły Demokratyczne poinformowały, że zdobyły ostatni bastion tzw. Państwa Islamskiego w Syrii i ogłosiły koniec „kalifatu”.

W sobotę Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), kontrolowane przez Kurdów poinformowały o przejęciu kontroli nad ostatnią enklawą dżihadystów tzw. Państwa Islamskiego – wioską Baguz przy wzgórzu Tell Baghuz na wschodzie Syrii, ogłaszając koniec tzw. kalifatu ISIS po 5 latach konfliktu.

Rzecznik prasowy SDF Mustafa Bali napisał na Twitterze, że Baguz został uwolniony, a „militarne zwycięstwo przeciwko Daesz się dopełniło”. Bali dodał, że SDF potwierdza swe zobowiązanie do „kontynuowania wojny i ścigania resztek dżihadystów aż do ich całkowitego wyeliminowania”.

Dowódca SDF Çiya Firat również ogłosił pokonanie ISIS. Podkreślił, że jest to „dar dla Kurdów, Arabów, Syryjczyków, ludzi w regionie i na świecie”.

Miejscowość Baguz, położona na zachód od miasta Abu Kamal, po drugiej stronie Eufratu, była uznawana za ostatni bastion ISIS na terytorium Syrii, atakowaną przez SDF przy wsparciu lotniczym koalicji pod wodzą USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ofensywa na Baguz rozpoczęła się na początku lutego, lecz wkrótce została wstrzymana z powodu ewakuacji ludności cywilnej, używanej przez dżihadystów jako żywe tarcze. Później kilka razu ponawiano ataki. Terrorystom z ISIS dano ultimatum, wzywając ich do poddania się. Tydzień temu, gdy w niedzielę upłynął termin ultimatum, rozpoczęto ostateczne uderzenie.

W czwartek w rejonie Baguz poddały się setki bojowników tzw. Państwa Islamskiego, którzy wraz z rodzinami zaczęli opuszczać ostatnią enklawę „kalifatu”. Wśród dżihadystów byli też zagraniczni najemnicy.

W piątek nastąpiło kolejne, silne natarcie na pozycje ISIS. Tego dnia prezydent USA Donald Trump, po rozmowie z p.o. szefa Pentagonu ogłosił pokonanie dżihadystów twierdząc, że ISIS nie kontroluje już żadnego kawałka terytorium Syrii. Dzień wcześniej Trump zapowiedział rychło pokonanie resztek sił terrorystów.

Późniejsze doniesienia wskazywały, że deklaracje prezydenta USA były przedwczesne. SDF podało w piątek wieczorem, że walki wciąż trwają, a ich siły w ciężkich walkach szturmują pozycje dżihadystów, bronione przez około kilkudziesięciu bojowników. W sobotę rano w mediach społecznościowych ogłoszono zwycięstwo, zamieszczając m.in. fotografię żołnierzy SDF ze swoją flagą.

SDF w zdobytym Baguz. Fot. twitter.com, Cahida Dersim

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według portalu Al-Masdar News, utrata przez dżihadystów z ISIS ostatniej enklawy terytorialnej we wschodniej części regionu rzeki Eufrat ostatecznie zmusi ich do oparcia się na swoich „uśpionych komórkach”, gdyż w tej części kraju nie będą kontrolować już żadnego terytorium.

W szczytowym momencie tzw. Państwo Islamskie kontrolowało obszar prawie 80 tys. km kwadratowych w Syrii i sąsiednim Iraku.

Przeczytaj: Syryjska armia przeprowadziła zmasowany ostrzał dżihadystów [+VIDEO]

Czytaj także: Turcy ostrzelali pozycje Kurdów w północnej Syrii [+MAPA]

Rmf24.pl / almasdarnews.com / twitter.com/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz