Słowa premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że wypłata przez Polskę „odszkodowań” wojennych byłaby „pośmiertnym zwycięstwem Hitlera”, wywołały oburzenie czołowej organizacji żydowskiej, a także izraelskich polityków.

W miniony piątek podczas konwencji PiS w Łodzi, premier Mateusz Morawiecki nawiązując do kwestii amerykańskiej ustawy 447 i roszczeń żydowskich wobec Polski podkreślił, rząd nie zgadza się na wypłatę jakichkolwiek odszkodowań:

– Jeżeli ktoś mówi, że Polska ma komukolwiek wypłacić jakiekolwiek odszkodowania, to mówimy: nie ma naszej zgody na to. Nie ma naszej zgody i nie będzie. Tak długo nie będzie, jak długo będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Dodał, że „jeśli kiedykolwiek by do tego doszło, że zamieniony zostałby kat i ofiara, to urągałoby to jakimkolwiek zasadom prawa międzynarodowego, ale byłoby to również pośmiertnym zwycięstwem Hitlera”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wypowiedź polskiego premiera w poniedziałek skrytykował oficjalnie Światowy Kongres Żydów (WJC). Jej szef, Ronald S. Lauder, wezwał Morawieckiego, „by zaprzeczył lub wycofał to głęboko obraźliwe i całkowicie niezrozumiałe stwierdzenie”, uznając je za „naganne”.

W komunikacie WJC, cytującym Laudera podkreślono, że „Polska padła ofiarą lat nazistowskiej okupacji” i w tym kontekście „jej niemożność odpowiedniego skonfrontowania się z tragedią jej żydowskich obywateli, których Niemcy postanowili unicestwić, jest szczególnie kłopotliwa”.

Przeczytaj: WikiLeaks: w 2009 r. szef PiS zapewniał Amerykanów, że Polska będzie zaspokajać roszczenia żydowskie

„Kolejne polskie rządy konsekwentnie odmawiały uznania strat materialnych polskich Żydów i zasadniczo traktowały ich mienie jako łup wojenny, a poszczególni Polacy i polskie instytucje czerpali zyski z tych aktywów od ponad siedmiu dekad” – twierdzi Lauder.

Szef WJC krytycznie ocenił też niechęć Polski do przyznania, że ofiary Holokaustu i ich spadkobiercy „mają prawo do odrobiny materialnej sprawiedliwości”, dodając, że „to niestety nie wystarczy”. Zaznaczył przy tym, że wypowiedź Morawieckiego o „restytucji dla Żydów za ich ukradzioną własność” jako „pośmiertnym zwycięstwie Hitlera” jest „skrajnie alarmująca”.

„Mam nadzieję, że premier Morawiecki został błędnie zacytowany i może to wyjaśnić. W przeciwnym razie uczucia, które wyraził swymi słowami, można tylko uznać za godne potępienia i muszą zostać całkowicie odrzucone. Jako wieloletni przyjaciel Polski i Polaków wzywam premiera Morawieckiego, by albo zaprzeczył, albo wycofał tę uwagę, która jest głęboko obraźliwa i całkowicie niezrozumiała” – oświadczył Lauder. WJC przypomniał też o opublikowanym niedawno na łamach „Rzeczpospolitej” artykule Laudera, w którym podkreślał swoje zaangażowanie na rzecz walki z zaciemnianiem historii i oczernianiem Polski poprzez sugerowanie, że współodpowiada ona za zbrodni III Rzeszy. Jednocześnie, domagał się od polskich władz zdecydowanego potępienia „ostatnich przejawów antysemityzmu”.

Czytaj także: Szef Światowego Kongresu Żydów żąda odwołania słów Morawieckiego i przeprosin

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Słowa premiera Morawieckiego skrytykowała też na antenie izraelskiej stacji Channel 13 wiceminister spraw zagranicznych Izraela Cippi Chotoweli. Oskarżyła go o antysemityzm. – Uwagi ze strony polskiego premiera są antysemickie i nieakceptowalne – powiedziała.

Przypomnijmy, że  jak podał w ubiegłym tygodniu portal Washington Free Beacon, grupa kongresmenów wspólnie z działaczami żydowskimi chce zmusić władze USA do uzależnienia powstania w Polsce stałej bazy sił amerykańskich od rozstrzygnięcia przez Warszawę kwestii roszczeń żydowskich.

Przeczytaj: Prawicowa amerykańska telewizja doradza Trumpowi nacisk na Polskę w sprawie roszczeń i powiązanie ich z kwestią amerykańskiej bazy

Czytaj również: Dworczyk: prace nad projektem dot. zablokowania roszczeń zostały odroczone na czas po wyborach

Worldjewishcongress.org / dorzeczy.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz