Słowa premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że wypłata przez Polskę „odszkodowań” wojennych byłaby „pośmiertnym zwycięstwem Hitlera”, wywołały oburzenie czołowej organizacji żydowskiej, a także izraelskich polityków.

W miniony piątek podczas konwencji PiS w Łodzi, premier Mateusz Morawiecki nawiązując do kwestii amerykańskiej ustawy 447 i roszczeń żydowskich wobec Polski podkreślił, rząd nie zgadza się na wypłatę jakichkolwiek odszkodowań:

– Jeżeli ktoś mówi, że Polska ma komukolwiek wypłacić jakiekolwiek odszkodowania, to mówimy: nie ma naszej zgody na to. Nie ma naszej zgody i nie będzie. Tak długo nie będzie, jak długo będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość.

Dodał, że „jeśli kiedykolwiek by do tego doszło, że zamieniony zostałby kat i ofiara, to urągałoby to jakimkolwiek zasadom prawa międzynarodowego, ale byłoby to również pośmiertnym zwycięstwem Hitlera”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wypowiedź polskiego premiera w poniedziałek skrytykował oficjalnie Światowy Kongres Żydów (WJC). Jej szef, Ronald S. Lauder, wezwał Morawieckiego, „by zaprzeczył lub wycofał to głęboko obraźliwe i całkowicie niezrozumiałe stwierdzenie”, uznając je za „naganne”.

W komunikacie WJC, cytującym Laudera podkreślono, że „Polska padła ofiarą lat nazistowskiej okupacji” i w tym kontekście „jej niemożność odpowiedniego skonfrontowania się z tragedią jej żydowskich obywateli, których Niemcy postanowili unicestwić, jest szczególnie kłopotliwa”.

Przeczytaj: WikiLeaks: w 2009 r. szef PiS zapewniał Amerykanów, że Polska będzie zaspokajać roszczenia żydowskie

„Kolejne polskie rządy konsekwentnie odmawiały uznania strat materialnych polskich Żydów i zasadniczo traktowały ich mienie jako łup wojenny, a poszczególni Polacy i polskie instytucje czerpali zyski z tych aktywów od ponad siedmiu dekad” – twierdzi Lauder.

Szef WJC krytycznie ocenił też niechęć Polski do przyznania, że ofiary Holokaustu i ich spadkobiercy „mają prawo do odrobiny materialnej sprawiedliwości”, dodając, że „to niestety nie wystarczy”. Zaznaczył przy tym, że wypowiedź Morawieckiego o „restytucji dla Żydów za ich ukradzioną własność” jako „pośmiertnym zwycięstwie Hitlera” jest „skrajnie alarmująca”.

„Mam nadzieję, że premier Morawiecki został błędnie zacytowany i może to wyjaśnić. W przeciwnym razie uczucia, które wyraził swymi słowami, można tylko uznać za godne potępienia i muszą zostać całkowicie odrzucone. Jako wieloletni przyjaciel Polski i Polaków wzywam premiera Morawieckiego, by albo zaprzeczył, albo wycofał tę uwagę, która jest głęboko obraźliwa i całkowicie niezrozumiała” – oświadczył Lauder. WJC przypomniał też o opublikowanym niedawno na łamach „Rzeczpospolitej” artykule Laudera, w którym podkreślał swoje zaangażowanie na rzecz walki z zaciemnianiem historii i oczernianiem Polski poprzez sugerowanie, że współodpowiada ona za zbrodni III Rzeszy. Jednocześnie, domagał się od polskich władz zdecydowanego potępienia „ostatnich przejawów antysemityzmu”.

Czytaj także: Szef Światowego Kongresu Żydów żąda odwołania słów Morawieckiego i przeprosin

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Słowa premiera Morawieckiego skrytykowała też na antenie izraelskiej stacji Channel 13 wiceminister spraw zagranicznych Izraela Cippi Chotoweli. Oskarżyła go o antysemityzm. – Uwagi ze strony polskiego premiera są antysemickie i nieakceptowalne – powiedziała.

Przypomnijmy, że  jak podał w ubiegłym tygodniu portal Washington Free Beacon, grupa kongresmenów wspólnie z działaczami żydowskimi chce zmusić władze USA do uzależnienia powstania w Polsce stałej bazy sił amerykańskich od rozstrzygnięcia przez Warszawę kwestii roszczeń żydowskich.

Przeczytaj: Prawicowa amerykańska telewizja doradza Trumpowi nacisk na Polskę w sprawie roszczeń i powiązanie ich z kwestią amerykańskiej bazy

Czytaj również: Dworczyk: prace nad projektem dot. zablokowania roszczeń zostały odroczone na czas po wyborach

Worldjewishcongress.org / dorzeczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz