W oświadczeniu jaki w nocy z soboty na niedzielę wydał przewodniczący Światowego Kongresu Żydów wypowiedź premiera Morawieckiego została nazwana odrażającą i niesumienną.

Szef Światowego Kongresu Żydów, Ronald S. Lauder stwierdził w oświadczeniu: Polski premier wykazał odrażającą ignorancję jego niesumiennym twierdzeniem, że tzw. żydowscy sprawcy byli częściowo odpowiedzialni za usiłowania nazistowskich Niemiec zlikwidowania europejskich Żydów.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Lauder przyznał, że zrozumiałe jest, iż Polacy są wyczuleni na nazywanie niemieckich nazistowskich obozów eksterminacyjnych i koncentracyjnych polskimi, zaznaczając jednocześnie, Polska ucieka się do ekstremalnych i niezgłębionych twierdzeń, aby uwolnić od zarzutów niektórych z jego rodaków w sprawie ich udziału w mordowaniu sąsiadów.

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów uważa, że nie jest to niczym innym niż próbą fałszowania historii, która pobrzmiewa najgorszymi formami antysemityzmu i zaciemniania Holokaustu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Z tego powodu szef żydowskiej organizacji zażądał natychmiastowego odwołania i przeprosin ze strony polskiego rządu za te absurdalne i obraźliwe uwagi. Lauder uważa, że nadszedł czas, aby wszystkie europejskie rządy, w tym rząd Polski, przyznały się do roli, jaką odegrały ich społeczeństwa w pomaganiu nazistom i przyczynieniu się do prawie całkowitego zniszczenia narodu żydowskiego.

Włączenie Żydów do grona sprawców tych przerażających czynów i obarczanie winą ofiar, zamiast morderców jest parodią, która tylko cofnie nas jeszcze bardziej do niektórych najciemniejszych momentów w historii ludzkości – można przeczytać w oświadczeniu szefa Światowego Kongresu Żydów.

 

Premier Polski przemawiał w sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Po przemówieniu, w trakcie czasu na pytania dziennikarz Ronen Bergman przedstawił historię matki, która miała przeżyć Holokaust, jednak wielu członków rodziny miało ponieść śmierć, ponieważ zostali zadenuncjowani przez Polaków. Izraelski dziennikarz stwierdził: Gdybym opowiedział jej historię w Polsce, byłbym uznany za przestępcę. Co wy próbujecie zrobić? Dolewacie oliwy do ognia.

Morawiecki odpowiedział dziennikarzowi m.in.: Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy zbrodniarze. Tak jak byli żydowscy zbrodniarze, tak jak byli rosyjscy zbrodniarze, czy ukraińscy – nie tylko niemieccy.

Kresy.pl / interia.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. donald
  donald :

  Agencja Żydowska przeprowadziła pierwsze rozmowy z nazistami, aby przekonać niemiecki rząd do bezwzględnego traktowania rodowitych Żydów, aby zmusić ich do opuszczenia Niemiec i zapewnienia ziemi palestyńskiej uchodźcom, którzy wywierają tak duży nacisk na Ligę Narodów i międzynarodową opinię publiczną że jej wynikiem będzie proklamacja Państwa Izrael. David Ben Gurion mianowany na przewodniczącego kierownictwa Agencji Żydowskiej i przyszłego premiera Izraela w 1935 r. [Wielu przyszłych premierów Izraela, takich jak Moshe Sharett, Levi Eshkol lub Golda Meir, przyjęło tę umowę i publicznie ją obronili] wykorzystanie narodowych socjalistów antysemickich,aby zachęcić jak największą liczbę Żydów do opuszczenia i osiedlenia się w Palestynie. Jako dobrzy syjoniści potępili politykę asymilacji panującą w społeczności żydowskiej w Niemczech, a także anty-nazistowską krucjatę prowadzoną przez „niedoinformowanych” Żydów ze Stanów Zjednoczonych. Cotygodniowa partia Hapoela Hatsaira poszła jeszcze dalej, twierdząc, że pierwsze kroki podjęte przeciwko Żydom przez Trzecią Rzeszę są „karą” dla tych Żydów, którzy próbowali zintegrować się z niemieckim społeczeństwem, zamiast jechać do Palestyny. Z drugiej strony, porozumienie to zostało wdrożone przez Niemców w taki sposób, że przeprowadzono szereg kampanii mających na celu skierowanie tysięcy Żydów do obozu koncentracyjnego (w tym w Dachau) z możliwością wymiany na emigrację. Tylko ci, którzy nie mieli pieniędzy na emigrację, docierają do ….
  ———————————————————————————————————

  THE SONG OF THE MURDERED JEWISH PEOPLE”
  by Itzhak Katzenelson czy ktos ma tomik wierszy tego Polskiego poety Zydowskiego pochodzenia zamordowanego w czasie drugiej wojny swiatowej?

 2. jwu
  jwu :

  Im dłużej obserwuje te ataki na Polskę (ze strony Izraela ,USA ,czy naszej rodzimej PO i Nowoczesnej) ,to dochodzę do wniosku ,że mają na celu wyzwolenie w Polakach tak wielkiego poczucia winy za holocaust ,żeby nie było głosu sprzeciwu ,kiedy przyjdzie nam spłacać roszczenia bezspadkowe.