Straż Graniczna (SG) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ujawniły i zabezpieczyły nielegalne wyroby tytoniowe o wartości 1,5 miliona złotych – poinformowały służby w piątek. Do sprawy zatrzymano dwóch Polaków.

W komunikacie podkreślono, że funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku oraz funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego, prowadząc wspólne działania, wytypowali do kontroli jedno z auto ciężarowych. Według przedstawionych przez kierowcę dokumentów krajem docelowym miała być Francja, a przewożony towar to napoje w butelkach. „Wstępna kontrola pojazdu z użyciem rentgena wykazała pewne anomalie w strukturze załadunku. Funkcjonariusze przystąpili do wyładunku towaru. Na 7 paletach zamiast napojów znaleźli 2 miliony sztuk papierosów bez polskiej akcyzy o wartości 1,5 miliona złotych. Dla zamaskowania kontrabandy przemytnicy użyli także tzw. towaru przykrywkowego, którym w tym przypadku były butelki z tworzywa sztucznego i herbata w saszetkach” – pisze SG.

Przesłuchano obu kierowców. Jeden z nich został tymczasowo aresztowany. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Lubuski Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem prokuratury w Słubicach. Ze względu na dużą wartość towaru i ciążące na nim należności sprawcy może grozić grzywna, pozbawienie wolności do 3 lat lub obie kary łącznie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
źr. Straż Graniczna

źr. Straż Graniczna

źr. Straż Graniczna

źr. Straż Graniczna

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ubiegłym tygodniu KAS wykryła nielegalny przewóz ponad 6 mln szt. papierosów podczas kontroli samochodu ciężarowego w Barwinku – poinformowała służba w środę. Kontrabanda była ukryta w transporcie lodówek.

Przypomnijmy, że pod koniec marca funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) udaremnili przemyt 520 tys. paczek papierosów bez akcyzy wartych ponad 7,7 mln zł. Kontrabandę w naczepie ciężarówki przewoził 59-letni obywatel Litwy.

Z kolei w połowie marca łódzka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Policja z Kutna 25 lutego 2021 r. zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów. Zabezpieczono 8 mln sztuk. Fabryka działała w hai produkcyjnej w Kutnie. Wartość rynkowa zatrzymanych towarów została oszacowana na ponad 9,5 mln zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Również w marcu Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udaremniła przemyt do Polski 650 tys. paczek białoruskich papierosów. Przechwycenie kontrabandy miało miejsce na przejściu granicznym w Kuźnicy. Wartość przechwyconego towaru to ponad 9,5 mln zł. Gdyby trafiły na rynek, straty Skarbu Państwa mogłyby wynieść 15 mln zł.

W lutym bieżącego roku pomorska Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji wykryły 10 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy w porcie w Gdyni. Rynkowa wartość przejętych papierosów wynosiła prawie 7,5 mln zł. Gdyby trafiły na rynek, straty Skarbu Państwa mogłyby wynieść ponad 12 mln zł.

W listopadzie ubiegłego roku KAS udaremniła przemyt ponad 133 tys. paczek papierosów, ukrytych w pojemnikach z keramzytem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Również w listopadzie blisko 325 tys. paczek nielegalnych papierosów przechwyciła podlaska Krajowa Administracja Skarbowa w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku. Wartość zatrzymanych papierosów wynosiła ponad 4,5 mln zł.

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz