Nowy zarząd Poczty Polskiej zapowiedział zwolnienia grupowe w państwowej spółce. Nie zgadzają się na to pracownicy. Dojdzie do strajku ostrzegawczego.

Jak dowiedziała się “Rzeczpospolita”, kilkadziesiąt związków zawodowych w firmie zdecydowało, że przeprowadzi strajk ostrzegawczy, który zaplanowano na 16 maja.

Jest to efekt czwartkowych rozmów związkowców z władzami państwowej spółki, do których doszło na etapie mediacji w ramach trwających sporów zbiorowych. „W historii działalności związkowej w PP nie spotkaliśmy się z tak absurdalną propozycją” – piszą przedstawiciele Wspólnej Reprezentacji Związkowej (WRZ-28).

Chodzi o propozycję zawarcia porozumienia, w ramach którego związki zawodowe będące w sporze zbiorowym z pracodawcą zgodzą się na przeprowadzenie przez Pocztę Polską zwolnień grupowych, a w zamian część z pozyskanych w ten sposób funduszy trafiłaby na podwyżki dla pracowników, którzy nie stracą stanowiska.

Związkowcy odrzucają propozycję i podkreślają, że nie są im znane kryteria zwolnień i nagradzania, a sam pomysł „kłóci się z ideami społecznymi”. WRZ-28 podkreśla, że tę propozycję traktuje jako „kolejny wyraz lekceważenia pracowników”.

Jednocześnie zarządowi przedstawione zostało ultimatum – albo do 8 maja przedstawi propozycję wzrostu wynagrodzeń albo dojdzie do strajku.

Przygotowania do strajku ostrzegawczego już trwają. Związkowcy 16 maja w godzinach 8-10 przerwą swoją pracę na dwie godziny.

Sprawdź: Kraków: w dwa miesiące zgłoszono do zwolnień grupowych tylu pracowników, ilu w całym 2023 r. 

Jak informowaliśmy, w Poczcie Polskiej ma zostać zwolnionych w tym roku min. 5 tys. osób. W marcu br. “Rzeczpospolita” podkreślała, że nie chodzi o zwolnienia grupowe, ale tzw. naturalną redukcję. Pracownikom miały być nieprzedłużane kończące się umowy, a w miejsce osób, które przejdą na emeryturę nie mieli być przyjmowani nowi pracownicy.

Poczta Polska to jeden z największych pracodawców w kraju. Zatrudnia ponad 60 tys. osób.

CZYTAJ TAKŻE: Nie będzie znaczka z majorem “Zaporą”. Nowe władze Poczty Polskiej zablokowały emisję

W styczniu br. “Rz” podała, że Poczta Polska wstrzymała inwestycje, rekrutacje nowych pracowników oraz podwyżki. Strata Poczty za ubiegły rok ma wynosić aż 787 mln zł.

Kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply