Stoltnberg ostrzegał w Berlinie przed ekonomicznym uzależnieniem się od Chin

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że nadal wierzy w korzyści płynące z wolnego handlu, ale ostrzegł przed konsekwencjami dla bezpieczeństwa, jakie wiążą się z angażowaniem się w handel z autorytarnymi państwami, takimi jak Chiny.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że nadal wierzy w korzyści płynące z wolnego handlu, ale ostrzegł przed konsekwencjami dla bezpieczeństwa, jakie wiążą się z angażowaniem się w handel z autorytarnymi państwami, takimi jak Chiny.

„Wojna na Ukrainie… pokazała naszą niebezpieczną zależność od rosyjskiego gazu. To powinno skłonić nas do oceny naszej zależności od innych autorytarnych państw, zwłaszcza Chin” – powiedział w przemówieniu na berlińskiej konferencji bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, niemiecki rząd zezwolił chińskiemu Cosco na zakup udziałów w terminalu w największym porcie kraju w wyniku decyzji przeforsowanej przez kanclerza Olafa Scholza

Przy wsparciu ministerstw kierowanych przez socjaldemokratów Scholza, rząd zatwierdził inwestycję 24,9% udziałów przez Cosco w jednym z trzech terminali firmy logistycznej HHLA w porcie w Hamburgu. Zatwierdzona inwestycja jest mniejsza niż pierwotnie planowany udział (35%) i nie daje Cosco głosu w zarządzaniu lub decyzjach strategicznych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec było tak zdenerwowane zatwierdzeniem, że sporządziło notatkę na posiedzeniu gabinetu dokumentującą jego odrzucenie, poinformowały Reuters dwa źródła rządowe.

Inwestycja „nieproporcjonalnie zwiększa strategiczny wpływ Chin na niemiecką i europejską infrastrukturę transportową, a także zależność Niemiec od Chin”, czytamy w dokumencie widzianym przez Reutersa. Wskazuje na „poważne zagrożenia, które powstają, gdy elementy europejskiej infrastruktury transportowej są pod wpływem lub kontrolą Chin – podczas gdy same Chiny nie pozwalają Niemcom na udział w chińskich portach”.

W przypadku kryzysu przejęcie otworzy Chinom możliwość politycznej instrumentalizacji części infrastruktury krytycznej Niemiec i Europy. Według źródeł, w opracowanie noty włączyło się ministerstwo gospodarki i cztery resorty kierowane przez liberałów.

Scholz, były burmistrz Hamburga, po raz kolejny potwierdził swoją wolę przeciwko swoim koalicjantom, Zielonym i Wolnym Demokratom.

Zobacz też: Scholz sprzedaje Chińczykom udziały w strategicznym porcie. Media: “nie uczy się na błędach”

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply