Statki wywożą zboże z Ukrainy

Jak podało centrum koordynacyjne ONZ, we wtorek trzy statki ze zbożem i żywnością opuściły ukraińskie porty. Według innych źródeł, z portu w Odessie wypłynęły cztery jednostki.

Połączone Centrum Koordynacyjne (JCC) ONZ podało we wtorek, że trzy statki, przewożące ponad 84 tys. ton żywności, wypłynęły tego dnia z ukraińskich portów i płyną przez specjalny korytarz humanitarny.

Sekretariat ONZ w JCC informuje, że dziś trzy statki wychodzące przechodzą przez morski korytarz humanitarny. Ruch tych statków został uzgodniony przez delegacje Ukrainy, Turcji i ONZ przy JCC. Rosyjska delegacja w JCC została poinformowana” – głosi oficjalne oświadczenie.

W komunikacie dodano, że statki te przewożą łącznie blisko 84,5 tys. ton zboża i produktów żywnościowych. SSI Challenger przewozi 49 tys. ton zboża do Niemiec, Bomustafa z 28 tonami pszenicy na pokładzie płynie do Libii, a Nimet Torlak – 12 690 ton mączki słonecznikowej do Maroka.

W komunikacie ONZ podano też, że według stanu na 1 listopada br., łącznie z ukraińskich portów w ramach umowy zbożowej wywieziono już nieco ponad 9,729 mln ton zboża i produktów żywnościowych.

Wiadomo też, że inspektorzy z ramienia ONZ i Turcji rozpoczęli sprawdzanie ładunków statków, które opuszczają Ukrainę. W poniedziałek przeprowadzili oni 46 takich inspekcji.

Agencja Interfax Ukraina podała, powołując się na serwis Marinetraffic, że we wtorek z portu w Odessie wypłynęły nie trzy, a cztery statki. Poza wymienionymi wcześniej trzema jednostkami, ma być z nimi także statek Sealock. Poinformowano też, że według serwisu monitorującego ruch na morzach, statki płyną do Stambułu i portu Mersin w południowej Turcji.

Rosja w sobotę zawiesiła swój udział w umowie zbożowej po ataku w Sewastopolu na okręty Floty Czarnomorskiej i statki handlowe wykorzystywane do ochrony korytarza zbożowego. Poinformowało w tym rosyjskie Ministerstwo Obrony. „Biorąc pod uwagę akt terroryzmu popełniony przez reżim kijowski z udziałem brytyjskich specjalistów 29 października 2022 r. przeciwko statkom Floty Czarnomorskiej i statkom cywilnym wynajętym do ochrony bezpieczeństwa korytarza zbożowego, Rosja zawiesza swój udział w realizacji porozumień o eksporcie płodów rolnych z ukraińskich portów” – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj: Putin: Nie kończymy udziału w umowie zbożowej, tylko go zawieszamy

W niedzielę ukraińskie ministerstwo infrastruktury podało, że ruch 218 statków uczestniczących w tzw. inicjatywie zbożowej jest zablokowany. Tego samego dnia Organizacja Narodów Zjednoczonych, Turcja i Ukraina zgodziły się na plan odblokowania 14 statków, znajdujących się na wodach tureckich, w ramach inicjatywy zbożowej.

W poniedziałek rosyjski prezydent Władimir Putin zapewnił, że Rosja nie przestała uczestniczyć w umowie zbożowej, ale zawiesiła w niej swój udział. Przekonywał, że korytarze, którymi pływały statki ze zbożem, były wykorzystywane przez ukraińskie drony, co miało stwarzać zagrożenie dla rosyjskich okrętów, mających odpowiadać za bezpieczeństwo transportów, jak i dla jednostek cywilnych. „Ukraina musi zagwarantować, że nie będzie zagrożeń dla statków cywilnych lub rosyjskich statków dostawczych” – powiedział Putin.

Jak pisaliśmy, w najbliższych dniach prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, będzie rozmawiał na temat umowy zbożowej z prezydentami Ukrainy i Rosji. Poinformował o tym we wtorek szef tureckiej dyplomacji. Wyraził nadzieję, że umowę zbożową uda się odnowić, ale zaznaczył, że musi zostać odblokowany m.in. eksport rosyjskich nawozów.

interfax.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz