Stan Missisipi usuwa symbol Konfederacji ze stanowej flagi

Izba Reprezentantów i Senat amerykańskiego stanu Missisipi zagłosowały w niedziele za usunięciem ze stanowej flagi symbolu Skonfederowanych Stanów Ameryki.

W niedzielę Izba Reprezentantów oraz Senat amerykańskiego stanu Missisipi przegłosowały usunięcie symbolu Skonfederowanych Stanów Ameryki z flagi stanowej – podaje „CNN”.

Jak czytamy, Missisipi to ostatni stan, który posiadał na swojej fladze symbol Konfederacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

91 deputowanych stanowej Izby Reprezentantów głosowało za usunięciem symbolu Konfederacji, przeciw było 23. W senacie przyjęto ustawę stosunkiem 37 : 14 głosów.

Ustawa czeka teraz na podpis gubernatora stanu. Należący do Partii Republikańskiej gubernator Missisipi Tate Reeves oświadczył, że podpisze ustawę o zmianie flagi.

Prace nad projektem nowej flagi mają rozpocząć się po wejściu w życie uchwalonych przepisów. 3 listopada, przy okazji wyborów prezydenckich w USA, projekt nowej flagi zostanie poddany pod głosowanie mieszkańcom stanu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak czytamy, inicjatywa zmiany flagi miała związek z odbywającymi się od kilku tygodni protestami Black Lives Matter, które rozpoczęły się po śmierci czarnoskórego mężczyzny, 46-letniego Georga Floyda, który został zabity w czasie policyjnej interwencji.

Do tej pory w lewej górnej części flagi Missisipi znajdował się granatowy krzyż  z białymi gwiazdami na czerwonym tle. Był to  motyw będący połączeniem sztandaru bojowego Armii Konfederacji oraz wzoru proporca marynarki wojennej Konfederacji.

Wielokrotnie informowaliśmy o aktach wandalizmu wymierzonych w pomniki Konfederatów, czy o decyzjach poszczególnych stanów i jednostek kulturalnych w tym temacie. Wedle sondaży większość Amerykanów była przeciwna usuwaniu pomników bohaterów Południa.

Zobacz także: Korpus piechoty morskiej USA zakazuje publicznego prezentowania flagi Konfederacji

edition.cnn.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz