Władze Gettysburg National Military Park oświadczyły, że pomniki upamiętniające żołnierzy i dowódcow Konfederacji pozostaną na swoich miejscach.

W środe rzecznika GNMP Katie Lawhon powiedziała, że “Te pomniki, wznoszone w większości na początku i w połowie XX wieku, są ważną częścia krajobrazu kulturowego”. Gettysburg to miejsce najbardziej krwawej bitwy amerykańskiej wojny secesyjnej. Została stoczona w dniach 1-3 lipca 1863 roku. W bitwie prawie 51 tysięcy żołnierzy zostało zabitych, rannych, wziętych do niewoli lub przepadło bez wieści. Bitwa ta wyznaczyła punkt zwrotny, od którego Konfederacja systematycznie chyliła się ku upadkowi.

W miejscu gdzie stoczono bitwę jest ponad 1300 pomników – od małych kamiennych znaczników do mniejszych stanowisk pułków, po ogromny pomnik stanu Pensylwania, w którym znajduje się kopuła dla gości.

W parku znajduje się również kilka ulic nazwanych na cześć żołnierzy po obu stronach, w tym żołnierzy Unii Daniela Sicklesa i Winfielda Scotta Hancocka oraz Konfederacji, jak Ambrose’a Wrighta. Istnieją również Aleja Stanów Zjednoczonych i Aleja Konfederacka, które mniej więcej pokrywają się głównymi pozycjami wojsk Unii i Konfederacji. Niedaleko zaś samego Gettysburga stoi pomnik “Synów Wirginii” z posągiem generała Roberta E. Lee, głównego dowódcy wojsk Konfederacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Władze Baltimore usunęły w jedną noc pomniki konfederatów [+FOTO]

Kresy.pl / Fox News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply