Wczoraj w Wiedniu doszło do pierwszego dwustronnego spotkania szefa MSZ Ukrainy Pawło Klimkina z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Odbyło się ono „w cztery oczy”, za zamkniętymi drzwiami.

Jak poinformowała w czwartek wieczorem ukraińska agencja Interfax, w Wiedniu na marginesie spotkania ministrów krajów OBWE, odbyło się dwustronne spotkanie szefów dyplomacji Rosji i Ukrainy: Siergieja Ławrowa i Pawło Klimkina.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Spotkanie odbyło się w cztery oczy, za zamkniętymi drzwiami. Interfax zaznacza, że to pierwsze tego rodzaju spotkanie ministrów Ławrowa i Klimkina. Wcześniej rozmawiali ze sobą wyłącznie w ramach tzw. formatu normandzkiego, w towarzystwie ministrów spraw zagranicznych Francji i Niemiec.

O spotkaniu Klimkin- Ławrow poinformowała też agencja Tass, potwierdzając, że doszło do niego wczoraj wieczorem. Nie podano jednak żadnych bliższych szczegółów.

Ukraińska edycja BBC poinformowała, że tematem spotkania obu ministrów była wymiana jeńców w Donbasie. Wspomniał o tym na Twitterze również sam Klimkin:

– Z [szefem] MSZ Rosji Ławrowem omówiłem kwestię wymiany jeńcow. Musimy realnie posunąć tę sprawę do przodu w kolejnych tygodniach. Chodzi o ludzi i ich bliskich.

Przeczytaj: Szef MSZ Ukrainy: spodziewam się, że pomnik UPA w Hruszowicach będzie odbudowany [+VIDEO]

Sam Ławrow przed spotkanie powiedział dziennikarzom, że strona ukraińska we wtorek poprosiła o spotkanie, na co strona rosyjska od razu wyraziła zgodę.

Wcześniej Klimkin zapowiadał, że w czwartek może dojść do jego spotkania z szefem MSZ Rosji, które miałoby dotyczyć kwestii ukraińskich „więźniów politycznych”. Szef MSZ Ukrainy rozmawiał w Wiedniu m.in. z szefem Departamentu Stanu USA, Rexem Tillersonem, a także z przedstawicielem amerykańskiej dyplomacji ds. Ukrainy, Kurtem Volkerem.

Przeczytaj: Wjatrowycz: Ukraina powinna orientować się na Niemcy i Francję, Polska to żaden sojusznik [+VIDEO]

Czytaj także: Węgry zaapelowały o ​​wysłanie stałej misji OBWE na Zakarpacie

Interfax.com.ua / Tass / bbc.com / korespondent.net / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Laszka
   Laszka :

   @Monroe

   nie wiem, czy zdjecie powyzej jest z aktualnego spotkania, ale jesli tak, to mina Klimkina potwierdza Twoje przypuszczenia.

   A na marginesie, ciekawe w jakim jezyku prowadzili rozmowe, pewnie po angielsku, bo Klimkin, Minister takiego odwiecznie wielkiego dumnego narodu, nie znizylby sie do przemawiania w jezyku wroga. ( ciekawe czy Klimkin ukrainski zna??)