„Proszę przestać nas pouczać” – napisał w środę na Twitterze Manfred Weber, szef największej frakcji w europarlamencie – Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Wpis był skierowany do brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Dominica Raaba. Jest to kolejna odsłona sporu między instytucjami Unii Europejskiej a Wielką Brytanią w kwestii eksportu szczepionek przeciw Covid-19.

Proszę przestać nas pouczać i pokazać dane dotyczące eksportu szczepionek do Europy lub gdziekolwiek indziej. W ciągu ostatnich miesięcy 8 milionów szczepionek BioNTech/Pfizer zostało wysłanych z Europy do Wielkiej Brytanii, ile szczepionek wysłaliście do Europy? – napisał Weber.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Francuski minister: UE musi być solidarna w sprawie rosyjskich i chińskich szczepionek

Kolejna odsłona sporu dotyczącego eksportu szczepionek przeciw Covid-19 rozgorzała we wtorek. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał w cotygodniowym newsletterze, że jest zszokowany zarzutami „nacjonalizmu szczepionkowego” wysuwanymi pod adresem UE. „Fakty nie kłamią. Wielka Brytania i USA wprowadziły całkowity zakaz eksportu szczepionek lub składników szczepionek wyprodukowanych na ich terytorium” – napisał Michel cytowany przez „Deutsche Welle”. Dodał, że w przeciwieństwie do dwóch wspomnianych krajów UE „po prostu wprowadziła system kontroli eksportu dawek wyprodukowanych w Unii”.

Szef brytyjskiego resortu spraw zagranicznych Dominic Raab zażądał sprostowania jego zdaniem fałszywej informacji – podaje „The Guardian”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Niemcy: Szef komisji ds. szczepień chwali rosyjską szczepionkę przeciwko Covid-19

„Chciałem wyjaśnić sprawę. Rząd Wielkiej Brytanii nie zablokował eksportu ani jednej szczepionki przeciw Covid-19 ani składników do nich. Wszelkie wzmianki o brytyjskim zakazie eksportu lub jakichkolwiek ograniczeniach dotyczących szczepionek są całkowicie fałszywe” – Raab miał napisać w liście do Michela.

PAP przypomina, że w styczniu doszło do poważnego sporu pomiędzy Londynem a Brukselą, gdy UE zapowiedziała przywrócenie kontroli na granicy między Irlandią a Irlandią Północną, aby zapobiec nieautoryzowanemu przez nią eksportowi szczepionek. UE po kilku godzinach się z tego wycofała, lecz sprawa przekształciła się w szerszy spór o funkcjonowanie porozumień w kwestii handlu z Irlandią Północną, które są częścią umowy o brexicie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Reuters: Eksport Wielkiej Brytanii do UE spadł o 68 proc.

Mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek, który został wprowadzony przez UE, był odpowiedzią na powolne tempo szczepień w krajach członkowskich oraz nieprecyzyjne umowy zawarte przez Komisję Europejską z ich producentami. Do poniedziałku włącznie w całej Unii podano 42,13 mln dawek szczepionki, zaś w mającej prawie 7-krotnie mniejszą populację Wielkiej Brytanii – 23,8 mln.

dw.com / theguardian.com / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz