W nocy z czwartku na piątek we Lwowie zmarła Jadwiga Zappe, która wraz z siostrą Ireną (zmarłą w 2013 roku) w czasach władzy sowieckiej zajmowała się we Lwowie tajnym krzewieniem polskości i wiary katolickiej wśród dzieci i młodzieży.

O śmierci 94-letniej Jadwigi Zappe poinformował m.in. Kurier Galicyjski, a później także Konsulat Generalny RP. We Lwowie.

Jak podaje strona internetowa IPN, Jadwiga Zappe i jej o 7 lat starsza siostra Irena, pochodziły z lwowskiej rodziny inteligenckiej. Ich matka była nauczycielką, ojciec – naczelnikiem stacji kolejowej we Lwowie. W czasie II wojny światowej obie siostry należały do AK, kolportowały pisma podziemne, Irena była łączniczką. Po wojnie wraz z rodzicami pozostały we Lwowie.

W warunkach sowietyzacji połączonej z rusyfikacją i ukrainizacją Lwowa siostry w swoim lwowskim mieszkaniu rozpoczęły pracę z polskimi dziećmi i młodzieżą, często z ubogich rodzin. Początkowo były to osoby z zaprzyjaźnionych rodzin, później grono wychowanków sióstr coraz bardziej się poszerzało, także na osoby nie będące Polakami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Siostry uczyły historii, literatury i języka polskiego, zasad wiary katolickiej, języków obcych, a także gry na fortepianie. Podczas zajęć wpajały dzieciom zasady moralne i etyczne oraz podstawy dobrego wychowania. Uczyły młode pokolenie patriotyzmu i miłości do Polski. Najuboższe dzieci otrzymywały posiłki oraz niezbędną odzież. – czytamy na stronie IPN. Oprócz nauczania siostry organizowały wychowankom czas wolny, urządzały coroczne jasełka i założyły teatrzyk.

Działalność sióstr Zappe nie uszła uwagi KGB. W latach 70. władze chciały oskarżyć je o udział w nielegalnej organizacji oraz agitację przeciwko władzy radzieckiej. Nie zdołały jednak zebrać obciążających siostry zeznań wychowanków – dzieci solidarnie zeznawały, że siostry tylko pomagają im odrabiać lekcje. Irenę zwolniono ze stanowiska naukowego na uniwersytecie i zakazano jej pracy z młodzieżą. Siostry prowadziły swoją działalność do lat 90. XX wieku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2006 roku siostry Zappe uhonorowane zostały Krzyżami Kawalerskimi Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Później Jadwiga Zappe otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2008 roku Instytut Pamięci Narodowej przyznał siostrom nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie działaczki ze Lwowa odznaczone [+VIDEO]

Kresy.pl / Kurier Galicyjski / ipn.gov.pl / polskieradio24.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz