W nocy z czwartku na piątek we Lwowie zmarła Jadwiga Zappe, która wraz z siostrą Ireną (zmarłą w 2013 roku) w czasach władzy sowieckiej zajmowała się we Lwowie tajnym krzewieniem polskości i wiary katolickiej wśród dzieci i młodzieży.

O śmierci 94-letniej Jadwigi Zappe poinformował m.in. Kurier Galicyjski, a później także Konsulat Generalny RP. We Lwowie.

Jak podaje strona internetowa IPN, Jadwiga Zappe i jej o 7 lat starsza siostra Irena, pochodziły z lwowskiej rodziny inteligenckiej. Ich matka była nauczycielką, ojciec – naczelnikiem stacji kolejowej we Lwowie. W czasie II wojny światowej obie siostry należały do AK, kolportowały pisma podziemne, Irena była łączniczką. Po wojnie wraz z rodzicami pozostały we Lwowie.

W warunkach sowietyzacji połączonej z rusyfikacją i ukrainizacją Lwowa siostry w swoim lwowskim mieszkaniu rozpoczęły pracę z polskimi dziećmi i młodzieżą, często z ubogich rodzin. Początkowo były to osoby z zaprzyjaźnionych rodzin, później grono wychowanków sióstr coraz bardziej się poszerzało, także na osoby nie będące Polakami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Siostry uczyły historii, literatury i języka polskiego, zasad wiary katolickiej, języków obcych, a także gry na fortepianie. Podczas zajęć wpajały dzieciom zasady moralne i etyczne oraz podstawy dobrego wychowania. Uczyły młode pokolenie patriotyzmu i miłości do Polski. Najuboższe dzieci otrzymywały posiłki oraz niezbędną odzież. – czytamy na stronie IPN. Oprócz nauczania siostry organizowały wychowankom czas wolny, urządzały coroczne jasełka i założyły teatrzyk.

Działalność sióstr Zappe nie uszła uwagi KGB. W latach 70. władze chciały oskarżyć je o udział w nielegalnej organizacji oraz agitację przeciwko władzy radzieckiej. Nie zdołały jednak zebrać obciążających siostry zeznań wychowanków – dzieci solidarnie zeznawały, że siostry tylko pomagają im odrabiać lekcje. Irenę zwolniono ze stanowiska naukowego na uniwersytecie i zakazano jej pracy z młodzieżą. Siostry prowadziły swoją działalność do lat 90. XX wieku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W 2006 roku siostry Zappe uhonorowane zostały Krzyżami Kawalerskimi Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Później Jadwiga Zappe otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2008 roku Instytut Pamięci Narodowej przyznał siostrom nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie działaczki ze Lwowa odznaczone [+VIDEO]

Kresy.pl / Kurier Galicyjski / ipn.gov.pl / polskieradio24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz