„W Oleśnicy w 2024 r. zabito 155 dzieci, wszystkie na przesłankę psychiatryczną. 13 z nich było całkowicie zdrowe, zatem była to aborcja de facto na życzenie. Ponadto zabito 62 dzieci z zespołem Downa” – informuje Fundacja Życie i Rodzina.
Fundacja Życie i Rodzina wysłało zapytanie do Powiatowego Zespół Szpitali w Oleśnicy odnośnie do aborcji przeprowadzonych w ubiegłym roku. Placówka odpowiedziała, że w 2024 r. abortowano 155 dzieci, 13 z nich było całkowicie zdrowe, a 62 miało zespół Downa. Wszystkie aborcje dokonano z przesłanek psychiatrycznych. Fundacja informuje, że zabijano jedno dziecko nienarodzone częściej niż raz na tydzień.
Fundacja zauważyła, że szpital chwalił się przeprowadzaniem aborcji przy pomocy wstrzykiwania chlorku potasu, który powoduje wydalenie dziecka z organizmu, ale nie zanotowała tego w piśmie o pytanych metodach aborcji. Fundacja twierdzi, że szpital może nie uważać tej metody za aborcję. Ponadto zwróciła uwagę, że szpital nie zanotował żadnych przypadków żywych urodzeń wskutek przeprowadzenia aborcji, mimo że wcześniak urodzony po wstrzyknięciu chlorku potasu miałby wysokie szanse na przeżycie. „Życie i Rodzina” zapowiada złożenie kolejnego pisma w tej sprawie.
W Oleśnicy w 2024 r. zabito 155 dzieci, wszystkie na przesłankę psychiatryczną.
13 z nich było całkowicie zdrowe, zatem była to aborcja de facto na życzenie.
Ponadto zabito 62 dzieci z zespołem Downa – czyli mordowano takie dziecko częściej niż raz na tydzień!
Oleśnica nie… pic.twitter.com/TYcex93Pia
— Pro-life Bez Cenzury (@PBCenz) February 15, 2025
Na naszym portalu informowaliśmy, że tzw. przesłanka psychiatryczna pozwala na aborcję na życzenie aż do porodu. Powody wykonania takiej aborcji to m.in. stany psychozy, manii czy myśli samobójcze. Wielu polityków opozycji krytykowało zasadność tych przesłanek, ponieważ zły stan psychiczny może być symulowany u lekarza, a przez wykonanie aborcji pacjentka nie pozbędzie się przyczyn swoich zaburzeń.
Prof. Czajkowski w rozmowie z „Rynkiem Zdrowia” skrytykował uproszczone podejście do kwestii aborcji psychologicznych, argumentując, że decyzja o zabiciu dziecka powinna opierać się na solidnej dokumentacji medycznej, a nie jedynie na jednym zaświadczeniu od psychiatry. „Takie postępowanie wymaga konsultacji i założenia dokumentacji, aby dokładnie zrozumieć powody, dla których terminacja jest rozważana” – stwierdził.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna, na konferencji prasowej, podkreśliła, że ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży jasno mówi o zdrowiu jako podstawie do przeprowadzenia aborcji. “Jeśli lekarz psychiatra uzna, że ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiety, to takie zaświadczenie jest wystarczającą przesłanką do legalnej aborcji”. Minister dodała, że wszelkie próby wymagania dodatkowych opinii od innych lekarzy lub zwoływania konsyliów będą traktowane jako utrudnianie dostępu do świadczeń gwarantowanych przez państwo.
Kresy.pl/X
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!