W Stanach Zjednoczonych gwałtowanie spada odsetek chrześcijan, podczas gdy przybywa ateistów, agnostyków i osób, którym religia jest obojętna. Wcześniejsze badanie pokazało, że tylko co trzeci katolik w USA wierzy w przeistoczenie. Zdaniem niektórych komentatorów, „chrześcijaństwo w Ameryce upada”.

Według sondażu ośrodka Pew Research, w ciągu minionej dekady „poważnie zmniejszył się odsetek obywateli USA uważających się za chrześcijan”. Dotyczy to zarówno katolików, jak i różnych denominacji protestanckich.

Wyniki badania pokazują, że w ciągu ostatnich 10 lat odsetek Amerykanów, którzy uważają się za chrześcijan, spadł o 12 pkt. proc.; obecnie wynosi 65 proc. Znacząco wzrósł zarazem odsetek tych, którzy nie czują się związani z żadną religią, czyli łącznie ateistów, agnostyków i osób indyferentnych – z 17 proc. w 2009 r. do 26 proc. w 2019 roku.

Obecnie, z protestantyzmem którejś z odmian utożsamia się 43 proc. dorosłych obywateli USA, czyli o 8 pkt. proc. mniej, niż 10 lat temu. Odsetek wiernych Kościoła Katolickiego zmniejszył się w tym czasie o 3 pkt. proc., do 20 proc. obecnie. 4 proc. uważa się za ateistów (wzrost o 2 pkt. proc.), 5 proc. za agnostyków (wzrost o 3 pkt. proc.), a za nie wierzących „w nic szczególnego” – 17 proc. (wzrost o 5 pkt. proc.).

Na przestrzeni minionej dekady, stopniowo spadał też wskaźnik uczestnictwa w praktykach religijnych. Od 2007 roku odsetek praktykujących co najmniej raz w miesiącu spadł z 54 proc. do 45 proc. Analogicznie wzrósł odsetek tych, którzy uczestniczą w nabożeństwach jedynie kilka razy do roku lub rzadziej.

Bardziej szczegółowe dane pokazują, że spadki dotyczą wszystkich grup społecznych, niezależnie od płci, wieku, rasy czy poglądów politycznych. Jednocześnie, dość proporcjonalnie rośnie odsetek osób nieidentyfikujących się z chrześcijaństwem. Największe spadki deklaracji o byciu chrześcijanami odnotowano w pokoleniu „milliennialsów”, czyli urodzonych w latach 1981-1996 (o 16 pkt. proc.), wśród biały nie-latynosów (o 12 pkt. proc.), osób z wyższym wykształceniem (o 13 pkt. proc.), z północnego-wschodu USA (15 pkt. proc.) oraz wśród osób sympatyzujących z Partią Demokratyczną (o 17 pkt. proc.). Ponadto, millenialsi są pierwszą grupą pokoleniową w USA, w której osoby deklarujące się jako chrześcijanie stanowią mniej niż połowę (49 proc., 9 proc. utożsamia się z inną religią, ale aż 40 – z żadną).

Należy zaznaczyć, że laicyzacja dotyka także Latynosów, którzy w USA są tradycyjnie utożsamiani z Kościołem katolickim. W ciągu ostatnich 10 lat katolicy przestali stanowić większość wśród Latynosów w Stanach Zjednoczonych. Obecnie 47 proc. z nich identyfikuje się z katolicyzmem, podczas gdy w roku 2009 było to 54 proc. Dodajmy, że społeczność latynoska relatywnie jest w USA coraz bardziej liczna.

Zobacz: Jedynie 43 proc. mieszkańców USA stanowią biali chrześcijanie

Amerykański pisarz i czołowy publicysta „The American Conservative”, Rob Dreher zaznacza, że „w całym raporcie nie ma żadnych dobrych wieści”.

„Dramatyczne spadki są w każdym regionie [kraju], choć najszybciej sekularyzuje się Północny-Wschód (…). Bez wątpienia obecnie Demokraci są partią laicką. Większość białych Demokratów nie utożsamia się już z chrześcijaństwem. Wśród członków tej partii ogranicza się ono do czarnych i Latynosów, choć wśród nich też to spada. Większość białych dorosłych mówi, że rzadko, jeśli w ogóle, uczestniczy w nabożeństwach” – pisze Dreher. „Ludzie Kościoła, dzwonią na alarm. Nie widzicie tego?”.

Na wyraźny kryzys wiary wśród amerykańskich katolików wskazywały już wcześniejsze badania. W sierpniu br. Pew Research podał, że blisko 70 proc. osób z USA, uważających się za katolików, nie wierzy w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Zdaniem 69 proc. ankietowanych, podczas Mszy św. w komunii przyjmowane są jedynie “symbole ciała i krwi Chrystusa”, podczas gdy ledwie co trzeci (31 proc.) wierzy w przeistoczenie.  Co więcej, według badania 22 proc. respondentów zna nauczanie Kościoła w tej kwestii, ale je odrzuca, a 43 proc. było przekonanych, że to Kościół Katolicki naucza, iż obecność Chrystusa w Eucharystii jest jedynie symboliczna. Taką opinię wyraża też 37 proc. tych katolików, którzy są praktykujący. Badanie wskazało też, że wśród katolików w transsubstancjację wierzy jedynie 26 proc., a wśród katolików hiszpańskojęzycznych zaledwie 24 proc. – choć większość z tych drugich zna kościelne nauczanie w tej kwestii.

Czytaj także: We Francji rośnie liczba profanacji w kościołach

theamericanconservative.com / pch24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply