Młodsi pracownicy wyrzucani są z rynku pracy, a ich miejsca zajmują imigranci, którzy podtrzymują starzejące się hiszpańskie społeczeństwo – donosi fundacja Fedea.

Według badania przeprowadzonego przez hiszpańską fundację Fedea – obcokrajowcy objęli 71,4 proc. miejsc pracy utworzonych w latach 2019–2024.

W tym okresie nastąpił wzrost o prawie 2 mln pracowników i spadek bezrobocia o 438 tys. osób. Jednak prawie wszystkie te miejsca pracy przypadły osobom powyżej 50 roku życia, co stanowi 74,7 procent. Liczba wszystkich pracowników powyżej 50. roku życia zwiększyła się o 5 punktów procentowych do 35,4 proc.

Za to w grupie wiekowej 30–44 lata zatrudnienie zmniejszyło się o ponad 650 tys. osób w ciągu tych pięciu lat.

Importujemy kelnerów i murarzy, a eksportujemy lekarzy i inżynierów, co jest tragedią, ponieważ wydaliśmy fortunę na ich szkolenie, oni reprezentują wielki talent, od którego zależy rozwój kraju i koncentracja firm o wysokiej wartości dodanej” – powiedział Jesús Vega, były dyrektor ds. zasobów ludzkich w Inditex i Banco Santander, w wywiadzie dla El Debate .

Obecnie cudzoziemcy stanowią 20,7 proc. wszystkich pracowników w kraju, przy czym pracownicy ci napływają do branży budownictwa, hotelarstwa i zawodów niewymagających wysokiego wykształcenia. Są to na ogół stanowiska nisko wykwalifikowane, co potwierdzają eksperci.

Dane dotyczące odpływu migracyjnego z Narodowego Instytutu Statystyki i Spisu Ludności (INE) pokazują, że w pierwszej połowie 2022 r. kraj opuściło 220 tys. osób, co jest najwyższą liczbą od 2013 r. Rok ten był szczytowym momentem kryzysu finansowego w kraju, w którym stopa bezrobocia wyniosła 25 proc. Dane pokazują również, że grupą wiekową, która w 2022 r. opuściła kraj w najwyższym tempie, byli ludzie w wieku od 25 do 39 lat.

Z sondażu przeprowadzonego w październiku przez firmę 40dB dla gazety El Pais i rozgłośni radiowej Cadena Ser wynika, że ​​57 proc. Hiszpanów uważa, że ​​imigrantów jest zbyt dużo, podczas gdy 54 proc. uważa, że ​​odsetek migrantów jest wyższy niż oficjalny poziom osób urodzonych za granicą w Hiszpanii.

Na dzień 1 stycznia 2025 r. Hiszpania miała około 6,85 mln osób z obywatelstwem obcym oraz około 9,38 mln osób urodzonych za granicą – co stanowi około 19% populacji kraju – wynika z danych publikowanych przez hiszpański Instytut Narodowej Statystyki (INE).

Przeczytaj: Media: Dżihadyści w Hiszpanii coraz częściej grożą zamachami na chrześcijańskie świątynie

Kresy.pl/eldebate.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz