Młodsi pracownicy wyrzucani są z rynku pracy, a ich miejsca zajmują imigranci, którzy podtrzymują starzejące się hiszpańskie społeczeństwo – donosi fundacja Fedea.
Według badania przeprowadzonego przez hiszpańską fundację Fedea – obcokrajowcy objęli 71,4 proc. miejsc pracy utworzonych w latach 2019–2024.
W tym okresie nastąpił wzrost o prawie 2 mln pracowników i spadek bezrobocia o 438 tys. osób. Jednak prawie wszystkie te miejsca pracy przypadły osobom powyżej 50 roku życia, co stanowi 74,7 procent. Liczba wszystkich pracowników powyżej 50. roku życia zwiększyła się o 5 punktów procentowych do 35,4 proc.
Za to w grupie wiekowej 30–44 lata zatrudnienie zmniejszyło się o ponad 650 tys. osób w ciągu tych pięciu lat.
„Importujemy kelnerów i murarzy, a eksportujemy lekarzy i inżynierów, co jest tragedią, ponieważ wydaliśmy fortunę na ich szkolenie, oni reprezentują wielki talent, od którego zależy rozwój kraju i koncentracja firm o wysokiej wartości dodanej” – powiedział Jesús Vega, były dyrektor ds. zasobów ludzkich w Inditex i Banco Santander, w wywiadzie dla El Debate .
Obecnie cudzoziemcy stanowią 20,7 proc. wszystkich pracowników w kraju, przy czym pracownicy ci napływają do branży budownictwa, hotelarstwa i zawodów niewymagających wysokiego wykształcenia. Są to na ogół stanowiska nisko wykwalifikowane, co potwierdzają eksperci.
Dane dotyczące odpływu migracyjnego z Narodowego Instytutu Statystyki i Spisu Ludności (INE) pokazują, że w pierwszej połowie 2022 r. kraj opuściło 220 tys. osób, co jest najwyższą liczbą od 2013 r. Rok ten był szczytowym momentem kryzysu finansowego w kraju, w którym stopa bezrobocia wyniosła 25 proc. Dane pokazują również, że grupą wiekową, która w 2022 r. opuściła kraj w najwyższym tempie, byli ludzie w wieku od 25 do 39 lat.
Z sondażu przeprowadzonego w październiku przez firmę 40dB dla gazety El Pais i rozgłośni radiowej Cadena Ser wynika, że 57 proc. Hiszpanów uważa, że imigrantów jest zbyt dużo, podczas gdy 54 proc. uważa, że odsetek migrantów jest wyższy niż oficjalny poziom osób urodzonych za granicą w Hiszpanii.
Na dzień 1 stycznia 2025 r. Hiszpania miała około 6,85 mln osób z obywatelstwem obcym oraz około 9,38 mln osób urodzonych za granicą – co stanowi około 19% populacji kraju – wynika z danych publikowanych przez hiszpański Instytut Narodowej Statystyki (INE).
Przeczytaj: Media: Dżihadyści w Hiszpanii coraz częściej grożą zamachami na chrześcijańskie świątynie
Kresy.pl/eldebate.com
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!