Białostoccy radni Koalicji Obywatelskiej podjęli w poniedziałek decyzję o złożeniu skargi do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego ws. ulicy im. Majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” w Białymstoku. 25 listopada Bohdan Paszkowski unieważnił uchwałę radnych Białegostoku, którzy zdecydowali się zmienić nazwę ulicy upamiętniającej legendarnego dowódcę 5 Brygady Wileńskiej AK.

Za wniesieniem skargi do WSA w Białymstoku opowiedziało się dwunastu radnych miejskich, w tym jedenastu z Koalicji Obywatelskiej, która w radzie miejskiej Białegostoku ma samodzielną większość. Przeciwko głosowało jedenastu radnych z Prawa i Sprawiedliwości, a dwie osoby z KO wstrzymały się od głosu.

Czytaj także: Żebrowski: zarzuty pod adresem Łupaszki są nieuprawnione

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Politycy Koalicji Obywatelskiej od miesięcy kontestowali nadanie jednej z białostockich im Szendzielarza. Decyzję o zniesieniu tego rodzaju upamiętnienia jednego z najwybitniejszych dowódców polowych Armii Krajowej oraz „żołnierza wyklętego” białostocka rada miejska podjęła 28 października. Wniosek ten, złożony przez działacza Forum Mniejszości Podlasia, przegłosowali radni Koalicji Obywatelskiej. Wywołało to ostre kontrowersje w lokalnej społeczności, w tym na sali obrad po głosowaniu.

Wojewoda podlaski postanowił skorzystać z rozstrzygnięcia nadzorczego, aby zablokować zmianę nazwy ulicy. „Z podjętej uchwały wynika, że ulicy nadano nazwę „Podlaska” tymczasem uzasadnienie do projektu przekazanego radnym dotyczy nadania nazwy „100 lecia Praw Kobiet”, co oznacza, że uchwała została podjęta bez uzasadnienia” – portal Kurier Poranny cytował uzasadnienie Bohdana Paszkowskiego. Polityk zakwestionował także zawarte w uzasadnieniu uchwały miejskiej oskarżenia ppłk. Szendzielarza o to, iż ponosi odpowiedzialność za zabicie cywilów w Dubinkach na Wileńszczyźnie oraz w Potoce i Zaniach na Podlasiu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Działania radnych KO w Białymstoku spotkały się ze sprzeciwem mieszkańców miasta. Lokalne struktury Młodzieży Wszechpolskiej uruchomiły zbiórkę pieniędzy na portalu zrzutka.pl. Na osiem dni przed końcem zbiórki, 399 osób wpłaciło 18 672 zł, czyli o kilkaset zł więcej niż zakładano. Organizatorzy, którzy nazwali akcję „Mur(al)em za Łupaszką!”, zapowiadają stworzenie muralu z wizerunkiem „Łupaszki”. Jak piszą, „Chcą zapomnieć o Łupaszce – my zapiszemy go na murach Białegostoku na wiele lat!”.

Podczas II wojny światowej mjr Zygmunt Szendzielarz walczył zarówno z Niemcami, jak i bronił mieszkających na Kresach Polaków przed sowieckimi partyzantami i zbliżającą się Armią Czerwoną. Po wojnie stał się ofiarą bezpieki. Jego szczątki odnaleziono w 2013 roku na Powązkach, w tzw. Łączce. W kwietniu 2016 r. odbył się uroczysty pogrzeb, w którym oprócz tysięcy ludzi z całej Polski, udział wziął prezydent Andrzej Duda. Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” spoczął na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / TVP INFO

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz