Słoweński rząd rozwiąże umowę o wartości 281 mln euro dotyczącą zakupu 45 transporterów opancerzonych Boxer, którą podpisał poprzedni rząd – poinformował w piątek portal Euractiv.

Jak poinformował w piątek portal Euractiv, słoweński rząd rozwiąże umowę o wartości 281 mln euro dotyczącą zakupu 45 transporterów opancerzonych Boxer, którą podpisał poprzedni rząd.

Decyzja została podjęta po przeprowadzeniu audytu na zlecenie ministerstwa obrony, w którym stwierdzono, że cena nie uwzględniała wszystkich kosztów oraz, że nie było odpowiedniego porównania cen lub jednoznacznej informacji o tym, czy pojazdy były testowane w rzeczywistych warunkach, zgodnie z wymogami strategii obrony narodowej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Naszym celem jest spełnienie wymagań NATO dotyczących zdolności naszych grup bojowych, ale nie za wszelką cenę, a już na pewno nie za pomocą prototypów” – powiedział premier Robert Golob. „To, czego będziemy szukać w przyszłości, to jak zapewnić te zdolności znacznie wydajniej i taniej i jak najbardziej zgodne z tym, co już ma słoweńska armia” – dodał.

Boxery maiły stanowić trzon średniej wielkości batalionowej grupy bojowej, którą Słowenia musi utworzyć zgodnie ze zobowiązaniami NATO. Minister obrony Marjan Šarec powiedział, że ministerstwo otrzymało zadanie opracowania alternatywnego rozwiązania do końca roku.

Zgodnie z warunkami umowy decyzja ta prawdopodobnie zmusi Słowenię do zapłaty do 70 mln euro w formie grzywny. Šarec powiedział jednak, że „nie może tego przesądzać. Grzywna będzie podlegać procedurze [umownej]”.

Matej Tonin, były minister obrony, który podpisał umowę, nazwał rozwiązanie umowy „wyjątkowo szkodliwym” i kierowany wyłącznie „upartą polityczną opozycją wobec poprzedniego rządu”.

W lipcu słoweńskie media donosiły, że rząd miał rozpocząć rozmowy na temat potencjalnego zakupu polskich transporterów KTO Rosomak w miejsce Boxerów. Powołując się na kilka niepowiązanych źródeł, Delo pisze, że transportery KTO Rosomak kosztowałyby około połowy kosztów Boxerów za tę samą liczbę i podobną konfigurację pojazdów i można by je dostarczyć szybciej.

Gazeta później potwierdziła, że trwają rozmowy w sprawie możliwości zakupu polskich ośmiokołowych Rosomaków zamiast 45 niemieckich ośmiokołowych Boxerów, na które były minister obrony Matej Tonin zawarł kontrakt po wyborach parlamentarnych. Rząd i Ministerstwo Obrony mają niechętnie udzielać informacji o negocjacjach z Polską, ale im nie zaprzeczają.

Jeszcze w 2018 roku słoweńskie ministerstwo obrony poinformowało o wyborze niemiecko-holenderskich transporterów opancerzonych Boxer kosztem KTO Rosomak dla tworzonej średniej batalionowej grupy bojowej.

Kresy.pl/Euractiv

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz