Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że w nocy z wtorku na środę doszło do silnych wybuchów w pobliżu Chmielnickiej Elektrowni Atomowej.

Elektrownia ta znajduje się przy mieście Natiszyn w obowodzie chmielnickim, około 250 km na wschód od granicy Polski. “Potężne wybuchy, które miały miejsce w nocy w pobliżu Chmielnickiej Elektrowni Atomowej wybiły wiele okien w obiekcie i czasowo odcięły zasilanie niektórych stacji monitorowania promieniowania, po raz kolejny uwydatniając zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego w czasie trwającego konfliktu zbrojnego” – przekazał w oświadczeniu szef MAEA Rafael Grossi, które przytoczyła agencja informacyjna TASS.

Jak zapewnił Grossi “Nie było bezpośredniego uderzenia dronów w elektrownię, a eksplozje nie miały wpływu na funkcjonowanie Chmielnickiej Elektrowni Atomowej i jej podłączenie do krajowej sieci energetycznej. Fale uderzeniowe uszkodziły jednak okna kilku budynków zakładu, w tym wejście do budynków reaktora, budynku pomocniczego, budynku ze sprzętem specjalnym, centrum szkoleniowego i innych obiektów”.

Według szefa MAEA, skutki eksplozji zarejestrowały także stacje monitoringu sejsmicznego zainstalowane na terenie elektrowni jądrowej. Od 23 stycznia w elektrowni jądrowej Chmielnicki na stałe obecni są eksperci misji obserwacyjnej MAEA.

Walki jeszcze bardziej zagrażają Zaporoskiej Elektrowni Atomowej położonej nad Dnieprem, przy linii frontu. Znajduje się pod kontrolą Rosjan. W sierpniu 2022 r. pociski spadły na jej terenie między innymi  5. 7 i 11 sierpnia. Wcześniejsze ostrzały, według prorosyjskiej administracji Enerhodaru, miały nastąpić 12 lipca oraz 20 lipca.

W połowie sierpnia tegoż roku Rosjanie poinformowali o zatrzymaniu w Enerhodarze dwóch osób, które miały naprowadzać ataki ukraińskiej artylerii. 1 września siły rosyjskie twierdziły, że odparły ukraińską próbę desantu na teren elektrowni. We wrześniu Rosjanie wyłączyli ostatni jej blok energetyczny.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa elektrownia jądrowa w Europie. Posiada sześć bloków atomowych typu WWER-1000. Pierwszy blok energetyczny oddano do eksploatacji w grudniu 1984 r., szósty – w październiku 1995 r. Teraz dwa z nich działają, ale w trybie hot-stop. Stacja nie wytwarza energii elektrycznej od 11 września 2022 roku. w elektrowni dyżuruje regularnie od 1 września kilku ekspertów Międzynarodowej Elektrowni Atomowej (MAEA).

tass.ru/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Wszystko wskazuje na to, iż Rosjanie zbombardowali magazyn amunicji, który Ukraińcy zlokalizowali w pobliżu elektrowni. Kresy powinny się zdecydować i napisać, co było przedmiotem bombardowania, gdyż nie była to elektrownia.