Koncern Siemens zablokował transakcję irańsko-rosyjską dotyczącą sprzętu produkowanego przez Irańczyków na podstawie wydanej przez niemiecki koncern licencji.

Siemens zakazał irańskiej spółce Marpa sprzedaży produkowanych na niemieckiej licencji urządzeń rosyjskiemu Rostechowi. Chodzi o specjalne turbiny, które Rosjanie chcieli zamontować w budowanej przez siebie elektrowni na Krymie. Rostech wynegocjował ich zakup od Irańczyków jeszcze w 2016 roku. Rosyjska telewizja RBK cytuje anonimowe źródła w spółce, które wyraziły w imieniu Rostechu zdziwienie zaistniałą sytuacją i przekonanie, że wynegocjowana transakcja nie naruszała sankcji nałożonych przez państwa Unii Europejskiej na Rosję w odwecie za jej politykę wspierania donbaskich separatystów na Ukrainie i aneksję Krymu.

Sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję zakładają zakaz kooperacji z wybranymi rosyjskimi przedsiębiorstwami, przede wszystkim z państwowymi spółkami wydobywczymi i przemysłu wysokich technologii. Dotyczą też wszystkich projektów gospodarczych realizowanych na Półwyspie Krymskim, który Rosja anektowała wbrew prawu międzynarodowemu.

RBK informuje, że wobec sprzeciwu Siemensa Irańczycy odstąpili od podpisania kontraktu z Rostechem na dostawy turbin energetycznych. Oznacza to dla Rosjan poważny problem gdyż Krym pozostanie na dłuższy okres uzależniony od dostaw energii elektrycznej spoza tego regionu.

Czytaj także: Kongres USA uzgodnił nowe sankcje wobec Rosji

echo.msk.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz