Senator amerykańskiej Partii Demokratycznej Chuck Schumer oświadczył w niedzielę, że doda do ustawy o pakiecie pomocy dla Ukrainy w wysokości 33 miliardów dolarów klauzulę, która umożliwi Stanom Zjednoczonym konfiskatę aktywów rosyjskich oligarchów i przekazanie pochodzących z nich pieniędzy Ukrainie.

Ukraina potrzebuje wszelkiej pomocy, jaką może dostać, a my jednocześnie musimy zebrać wszystkie aktywa, by udzielić Ukrainie pomocy, jakiej potrzebuje – oświadczył Schumer, cytowany przez agencję Reuters. Klauzula umożliwi Stanom Zjednoczonym konfiskatę aktywów rosyjskich oligarchów i przekazanie pochodzących z nich pieniędzy Ukrainie.

“Nadszedł czas, aby objęci sankcjami rosyjscy oligarchowie zostali pociągnięci do odpowiedzialności za nieuczciwie zdobyte bogactwo” – dodał.

W czwartek prezydent Joe Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów na finansowanie pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy do września tego roku.

Ogromny wniosek o finansowanie obejmuje ponad 20 miliardów dolarów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową, a także 8,5 miliarda dolarów na bezpośrednią pomoc gospodarczą dla rządu i 3 miliardy dolarów na pomoc humanitarną.

Zobacz także: Szefowa Izby Reprezentantów USA w Kijowie. Spotkała się z Zełenskim

Informowaliśmy, że Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowanie poparła w czwartek przepisy, które ułatwią eksport sprzętu wojskowego na Ukrainę, ożywiając „Ustawę Lend-Lease” z okresu II wojny światowej.

„Dzisiaj Ukraińcy stoją na pierwszej linii frontu w walce o demokrację i przeciwko tyranii, a USA muszą zapewnić im wszelkie możliwe środki pomocy humanitarnej i wojskowej” – powiedziała przedstawicielka Demokratów Mary Gay Scanlon, wzywając do poparcia ustawy.

Ustawa pozwala Stanom Zjednoczonym na dostarczanie sprzętu na Ukrainę z technicznym wymogiem zapłaty w późniejszym terminie, zasadniczo oddając go rządowi Kijowa.

Zobacz także: Kanada chce użyć rosyjskich pieniędzy na odszkodowania dla Ukraińców

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply