Senat chce przeznaczenia części budżetu WOT i IPN na rzecz pomocy rozwojowej

Komisja budżetowa Senatu przyjęła ustawę budżetową z poprawką zmniejszającą finansowanie Wojsk Obrony Terytorialnej i Instytutu Pamięci Narodowej. Zaoszczędzone środki miałyby zostać przeznaczone na pomoc rozwojową.

Poprawka zakładająca zmniejszenie finansowania WOT-u i IPN-u została złożona podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej 19 lutego przez senator Lewicy Gabrielę Morawską-Stanecką.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

CZYTAJ TAKŻE: W 2020 roku armia wezwie na ćwiczenia 80 tys. rezerwistów

Wedle poprawki o 75 mln zł mają zostać zwiększone nakłady na pomoc rozwojową udzielaną przez Departament Współpracy Rozwojowej MSZ. Miałoby się to odbyć kosztem budżetu Instytutu Pamięci Narodowej – 25 mln zł, oraz pieniędzy przeznaczonych na wydatki bieżące Wojsk Obrony Terytorialnej – 50 mln zł.

W pierwotnej wersji na pomoc rozwojową miało być przeznaczonych dodatkowe 100 mln zł, po 50 mln z budżetów IPN-u i WOT-u, jednak Bogdan Klich, przewodniczący komisji, zaproponował by ograniczyć cięcia na IPN, na co zgodziła się autorka poprawki.

Poprawkę przyjęła Komisja Spraw Zagranicznych i UE głosami w stosunku 4:1. Mimo negatywnej opinii strony rządowej, została następnie przyjęta przez Senacką Komisję Budżetu i Finansów Publicznych 21 lutego stosunkiem głosów 5:4. Dziś ta komisja przyjęła projekt ustawy budżetowej uwzględniający zaakceptowane poprawki. Projekt poddany będzie głosowaniu przez Senat, następnie Sejm będzie mógł przyjąć lub odrzucić poprawki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Gen. Skrzypczak: Wojskowi muszą być gotowi, że w pewnej chwili zabraknie łączności

Decyzję SKBiF skomentował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz na Twitterze. Zauważył on, że przyjęcie poprawki oznacza naruszenie zasady wydatkowania co najmniej 2,1 proc. PKB na obronę narodową, zgodnie z obowiązującą ustawą o przebudowie i modernizacji technicznej oraz ich finansowaniu, a także godzi w bezpieczeństwo Polski.

Wedle projektu budżetu MON na 2020 rok, na WOT ma być przeznaczonych 1 427 mld zł, z czego 689 mln zł na wydatki bieżące. Wszystkie wydatki na obronę narodową mają wynieść 49,997 mld zł.

Kresy.pl / Defence24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz