W sobotnim wywiadzie dla RMF FM, Paweł Szefernaker sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji stwierdził, że Polska nie może wykluczyć przesunięcia wyborów.

Według słów sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polska nie wyklucza przesunięcia wyborów z powodu epidemii. Paweł Szefernaker gościł w sobotę w RMF FM, podczas udzielania wywiadu stwierdził, że w zależności od rozwijania się sytuacji polski rząd może podjąć nawet takie kroki.

“Wybory są za dwa miesiące. Zobaczymy” – mówił. Nadchodzące dni będą kluczowe, będziemy obserwować rozwój epidemii w Polsce i podejmować kolejne decyzje. Dzisiaj takiej decyzji nie ma, ale to nie oznacza, że nie może do tego dojść”.

Szefernaker zaznaczył, że nikt w tym momencie nie myśli o wyborach prezydenckich tylko o opanowaniu wirusa.

Jak pisaliśmy na naszym portalu, o przełożenie wyborów apelował jeden z kandydatów na prezydenta, Krzysztof Bosak.

“Chcielibyśmy sformułować apel o rozważenie przesunięcia wyborów na jesień. Z tonu dyskusji na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego jasno wynika, że bardzo poważnie przez władze rozważane jest przesunięcie wyborów. Wiemy, że jest to konstytucyjnie jak najbardziej możliwe, np. korzystając z tego co być może i tak nieuchronne, czyli z przepisów o stanach wyjątkowych. Zdaniem naszych prawników najbardziej adekwatny byłby artykuł mówiący o stanie klęski żywiołowej” – stwierdził Bosak.

Wiceprezes Ruchu Narodowego zaznaczył, że na tej podstawie wybory mogą zostać przesunięte na lato bądź na jesień. Jego zdaniem taka decyzja może się okazać jedyną rozsądną w przypadku nieuniknionego wzrostu zachorowań na korawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Andrzej Duda był pytany o to, czy w związku z pandemią koronawirusa wybory prezydenckie w Polsce mogłyby zostać przeniesione na późniejszy termin. Andrzej Duda nie widzi jednak takiej konieczności, podobnie jak w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego.

“Na razie nie ma mowy o zmienianiu terminu wyborów, nie ma mowy o tym, żeby był składany wniosek o zarządzenie stanu wyjątkowego” – podkreślił.

Kresy.pl/RMF FM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply