Kreml chce negocjować rozwiązania, to dobra wiadomość – oświadczył były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. W ubiegłym tygodniu były kanclerz spotkał się z Władimirem Putinem.

Były kanclerz Niemiec relacjonował w rozmowie z tygodnikiem “Stern” i telewizją RTL/ntv swoje ubiegłotygodniowe spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Schroeder stwierdził, że rosyjskie władze są otwarte na negocjacje i rozmowy dotyczące zakończenia konfliktu na Ukrainie. “Dobra wiadomość jest taka, że Kreml chce negocjować rozwiązania” – powiedział.

Były kanclerz wyraził opinię, że obie strony muszą poczynić ustępstwa, by doszło do porozumienia. “Pierwszym sukcesem jest porozumienie ws. zboża, być może powoli może się ono rozszerzyć w zawieszenie broni” – powiedział.

Jego zdaniem Turcja mogłaby być mediatorem pomiędzy Ukrainą a Rosją.

Polityk uważa, że pełne rozwiązanie konfliktu może zająć wiele lat, a najbardziej skomplikowana jest sytuacja Donbasu. “Należy znaleźć rozwiązanie oparte na szwajcarskim modelu kantonalnym” – oświadczył.

Media podawały w czerwcu, że w związku z kontrowersyjnymi działaniami byłego kanclerza, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec chciałaby wyrzucenia Schrödera z ugrupowania. Były kanclerz został o nie zapytany. “Ze spokojem przyglądam się obradom nad rozporządzeniem partyjnym. Jestem i pozostanę socjaldemokratą. (…) W moim życiu politycznym nigdy nie głosowałem na nic innego niż SPD. Tak będzie również w przyszłości, nawet jeśli ten czy inny członek kierownictwa SPD może mi to obecnie nieco utrudnić. Moje zasadnicze przekonania polityczne nie ulegną zmianie” – odpowiedział.

W lipcu były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder zadeklarował, że nie zamierza zrywać kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. „Nie zrezygnuję z możliwości rozmawiania z prezydentem Putinem” – powiedział.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder opuścił w maju radę nadzorczą rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Parlament Europejski chce nakładania sankcji na europejskich polityków opłacanych przez Rosję. W rezolucji wymieniono nazwiska takich polityków jak Esko Aho, Francois Fillon i Wolfgang Schüssel, którzy ostatnio zrezygnowali z zajmowanych stanowisk w rosyjskim biznesie.

Jak podawaliśmy, w ubiegłym roku niemiecki skarb państwa przeznaczył na wydatki personalne w biurze byłego kanclerza Niemiec ponad 400 tys. euro. W kwietniu niemiecki minister finansów Christian Lindner (FDP) opowiedział się za pozbawieniem byłego kanclerza Gerharda Schroedera wsparcia ze strony państwa z powodu jego powiązań biznesowych z Rosją.

Zobacz także: Ks. Isakowicz-Zaleski: Gerharda Schroedera należy pozbawić Orderu Orła Białego

stern.de / bloomberg.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply