Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegał przed tworzeniem nowej zimnej wojny poprzez dzielenie świata na bloki i wezwał do dołożenia wszelkich starań w celu zbudowania nowych partnerstw – przekazała agencja prasowa Reuters.

W artykule dla magazynu Foreign Affairs opublikowanym w Internecie w poniedziałek, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegał przed tworzeniem nowej zimnej wojny poprzez dzielenie świata na bloki i wezwał do dołożenia wszelkich starań w celu zbudowania nowych partnerstw – przekazała agencja prasowa Reuters.

Zachód musi stanąć w obronie wartości demokratycznych i chronić otwarte społeczeństwa, „ale musimy też unikać pokusy ponownego dzielenia świata na bloki” – napisał Scholz w artykule.

„Oznacza to dołożenie wszelkich starań, aby budować nowe partnerstwa, pragmatycznie i bez ideologicznych zaślepek” – dodał.

Scholz wyróżnił w szczególności Chiny i Rosję jako dwa kraje stanowiące zagrożenie dla wielobiegunowego świata, którego pokonanie wymaga silniejszej jedności europejskiej i transatlantyckiej.

Partnerstwo transatlantyckie pozostaje kluczowe dla stawienia czoła wyzwaniom, jakie stwarza groźba rosyjskich ataków na terytorium sojusznicze, podczas gdy zwrot Chin w kierunku izolacji i ich podejście do Tajwanu wymagają od Europy i Ameryki Północnej stworzenia nowych i silniejszych partnerstw z krajami na całym świecie, napisał.

Niemiecki kanclerz wyraził opinię, że świat stoi w obliczu “epokowego przesunięcia tektonicznego” i wielobiegunowego porządku. Napisał, że Niemcy mają zamiar stać się gwarantem bezpieczeństwa w Europie. “Wynurzyły się nowe mocarstwa, w tym gospodarczo silne i politycznie asertywne Chiny. W tym wielobiegunowym świecie różne kraje i modele rządów rywalizują ze sobą o siłę i wpływy” – oświadczył niemiecki kanclerz na łamach Foreign Affairs.

Scholz zadeklarował, że jego kraj będzie bronił porządku międzynarodowego, stając się “gwarantem europejskiego bezpieczeństwa, jakiego oczekują nasi sojusznicy, budowniczym mostów w Unii Europejskiej i orędownikiem wielostronnych rozwiązań dla globalnych problemów”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply