Scholz krytykuje izraelskie osiedla na okupowanym Zachodnim Brzegu

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz skrytykował w sobotę izraelską politykę osadniczą na okupowanym Zachodnim Brzegu i ponawiał wezwania do rozwiązania dwupaństwowego dla Izraela i Palestyńczyków.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, kanclerz Niemiec Olaf Scholz skrytykował w sobotę izraelską politykę osadniczą na okupowanym Zachodnim Brzegu i ponawiał wezwania do rozwiązania dwupaństwowego dla Izraela i Palestyńczyków. „Nie chcemy żadnych nowych osiedli na Zachodnim Brzegu ani przemocy ze strony osadników wobec Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu” – powiedział Scholz podczas wizyty w Nuthetal w Brandenburgii.

Najlepszym rozwiązaniem dla Izraelczyków i Palestyńczyków pozostaje rozwiązanie w postaci dwóch państw, powiedział. „Jeśli niektórzy w izraelskiej polityce zdystansują się od tego, nie będziemy ich wspierać” – powiedział Scholz.

Scholz podkreślił także znaczenie niemieckiej pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków.

Niemcy stoją nie tylko po stronie Izraela, ale wraz z USA są największym darczyńcą pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków – stwierdził kanclerz.

„To nie są państwa sąsiedztwa, chociaż niektóre są bardzo bogate” – powiedział, odnosząc się do krajów arabskich. „To my umożliwiliśmy prowadzenie tam szkół i szpitali” – powiedział w sprawie terytoriów palestyńskich.

Z kolei prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe wydać zakazy wizowe dla „ekstremistów” atakujących ludność cywilną na Zachodnim Brzegu. Przemoc izraelskich osadników wobec Palestyńczyków mieszkających na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu wzrosła od czasu ataku Hamasu na Izrael.

„Podkreślałem przywódcom Izraela, że ekstremistyczna przemoc wobec Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu musi się skończyć, a osoby dopuszczające się tej przemocy muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności” – powiedział Biden.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply