Według litewskiego zarządu lotnictwa cywilnego, wymienione w programie telewizji ABC News samoloty, którymi jakoby CIA przewoziła schwytanych terrorystów Al-Kaidy, w rzeczywistości nigdy nie skorzystały z przestrzeni powietrznej Litwy.

“Wymienione przez ABC News samoloty lądowały, ale w innych państwach. Granic Litwy nie przekraczały” – powiedział w poniedziałek przewodniczący komitetu bezpieczeństwa narodowego i obrony litewskiego Sejmu Arvydas Anušauskas, relacjonując dziennikarzom odpowiedź zarządu lotnictwa cywilnego na pytanie, które mu zadał.

Poseł Anuszauskas wystąpił z zapytaniem po tym, gdy w ubiegłym tygodniu telewizja ABC News ujawniła szczegóły potwierdzające istnienie tajnego więzienia CIA na Litwie.

ABC podała numery rejestracyjne samolotów, którymi transportowano więźniów, daty lądowania w Wilnie oraz trasy przelotu.

Według telewizji, 20 września 2004 roku samolot Boeing 707 o znakach rejestracyjnych N88ZL wykonał bezpośredni lot z bazy Bagram w Afganistanie do Wilna. Na pokładzie samolotu miał się znajdować terrorysta Al-Kaidy.

W lipcu 2005 roku samolot czarterowy Gulfstream IV o znakach rejestracyjnych N63MU odbył bezpośredni lot z Kabulu do Wilna. Kilku byłych funkcjonariuszy CIA potwierdziło, że lot ten się odbył i że został wykorzystany do przetransportowania więźnia na Litwę.

ABC News podała, że więzienie na Litwie było ostatnią tego typu placówką CIA w Europie, po tym gdy pod koniec 2003 roku zamknięto więzienie w Polsce. Natomiast więzienie w Wilnie zostało zlikwidowane, gdy w listopadzie 2005 roku ujawniono informację o domniemanych więzieniach CIA w Polsce i w Rumunii.

Pod koniec sierpnia amerykańska stacja, powołując się na byłych funkcjonariuszy jednej z amerykańskich agencji wywiadowczych, podała, że do 2005 roku w okolicach Wilna przetrzymywano ośmiu terrorystów Al-Kaidy.

Zaprzecza temu MSZ Litwy, ówczesny prezydent Valdas Adamkus i ówczesny premier Algirdas Brazauskas.

Jednakże prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w ubiegłym tygodniu powiedziała, że ma “pośrednie podejrzenia”, a “Zachód nie wątpi w to”, że na Litwie były tajne więzienia CIA. Prezydent zaznaczyła, że jeżeli podejrzenia się potwierdzą, Litwa będzie musiała ponieść za to odpowiedzialność i przeprosić.

Znad Wilii/BNS/Kresy.pl

Zobacz też:
Tajne więzienia CIA na Litwie

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply