Micheil Saakaszwili twierdzi, że ukraińskie władze i służby nielegalnie odesłały go do Polski. Dziś opuścił Warszawę i wyjechał do Holandii.

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, wydalony w poniedziałek z Ukrainy do Polski, skierował pozwy sądowe przeciwko ukraińskiej Służbie Migracyjnej, Straży Granicznej i resortowi spraw wewnętrznych. Jego zdaniem, doprowadziły one do nielegalnego odesłania go za granicę.

– Pozywający prosi sąd o uznanie za nielegalne działania służb (…) z 12 lutego 2018 roku w sprawie realizacji decyzji o odesłaniu Saakaszwilego do państwa poprzedniego pobytu – poinformowała w środę służba prasowa sądu okręgowego w Kijowie.

W środę Saakaszwili był widziany na lotnisku w Amsterdamie. Okazało się, że dziś przed południem opuścił Warszawę i udał się samolotem do Holandii. Ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko zamieścił w sieci zdjęcie polityka na amsterdamskim lotnisku, które miał zrobić jego przyjaciel.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

O możliwości wyjazdu do Holandii były gubernator obwodu odeskiego mówił we wtorek, podczas konferencji prasowej w Warszawie. Opowiadając o swoich planach powiedział, że chce pojechać do Holandii spotkać się z bliskimi. W tym kraju przebywa wraz z dziećmi jego żona, która posada holenderskie obywatelstwo. Powiedział też, że zamierza jeździć po Europie i dalej angażować się w działalność polityczną. Saakaszwili zaznaczył, że nie ma zamiaru porzucić planów powrotu na Ukrainę. Ostro skrytykował też obecne władze w Kijowie, przede wszystkim prezydenta Petra Poroszenkę.

Wcześniej informowaliśmy, że MSWiA nie odpowiedziało na pytania portalu Kresy.pl ws. pobytu w Polsce Micheila Saakaszwiliego, odsyłając do lakonicznego komunikatu Straży Granicznej. Wiadomo, że Saakaszwili przyleciał do Polski samolotem wynajętym od polskiej firmy. Lot kosztował 8 tys. euro, ale nie wiadomo, kto za to zapłacił.

Czytaj więcej: Kto płacił za „goszczenie” Saakaszwiliego w Polsce? MSW nabiera wody w usta

Jak podają ukraińskie media, samolot, którym przetransportowano Saakaszwiliego z Kijowa do Warszawy, Hawker Beechcraft Premier 1A, należał do polskiej firmy z branży lotniczej Jet Story, która zajmuje się wynajmem i czarterem prywatnych samolotów. Koszt przelotu wyniósł 8 tys. euro. W jego organizacji pomogła ukraińska firma Sky Handling, która współpracuje z Jet Story. Polska firma odmówiła odpowiedzi na pytanie, kto zapłacił za przelot Saakaszwiliego do Polski.

Przeczytaj: Saakaszwili nie będzie prosił o azyl w Polsce. „Ekstradycja do Gruzji? Nie rozśmieszajcie mnie!”

Interia.pl / Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz