W sobotę w Homlu na Białorusi zorganizowano rekonstrukcję „wyzwolenia zachodniobiałoruskiego miasta w 1939 roku”. W trakcie „inscenizacji” Białorusini zrzucili z balkonu Polską flagę i zastąpili ją radziecką.

Jak poinformowała stacja Białoruś 24 Homel, w sobotę w Homlu na Białorusi zorganizowano rekonstrukcję „wyzwolenia zachodniobiałoruskiego miasta w 1939 roku”. W trakcie „inscenizacji” Białorusini zrzucili z balkonu Polską flagę i zastąpili ją radziecką.

Białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan relacjonował wydarzenia: „W białoruskim Homlu z okazji nowego święta 17 września przeprowadzono rekonstrukcję „wyzwolenia zachodniobiałoruskiego miasta w 1939 roku”. Enkawudziści biorą do niewoli „białopolaka”, zrzucają z balkonu portret Piłsudskiego i polską flagę i zastępują ją radziecką”.

Zobacz też: Łukaszenko: Białorusini wyzwolili Polskę od faszyzmu

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przypomnijmy, że w 2021 roku Aleksandr Łukaszenko podpisał dekret ustanawiający 17 września jako święto państwowe – Dzień Jedności Narodowej.

Za rządów Aleksandra Łukaszenki Republika Białoruś utożsamiła się z tradycją polityczną ZSRR oraz Białoruskiej SRR. Przyjęto godło i flagę będące lekką modyfikacją godła i flagi republiki radzieckiej. Dniem niepodległości na Białorusi nadal jest 3 lipca – dzień odbicia Mińska przez Armię Czerwoną w 1944 r. Na Białorusi powszechne są pomniki Włodzimierz Lenina, najbardziej okazały stoi przed siedzibą rządu i parlamentu Białorusi. Zachowano radzieckie nazewnictwo miejscowości i ulic. Dom Polski w Grodnie stoi na rogu ulic Dzierżyńskiego i 17 września. Konsulat Polski w tym mieście stoi przy ulicy Budionnego, który dowodził jedną z sowieckich armii najeżdżających Polskę w 1920 r.

W Grodnie przed siedzibą miejscowego Wydziałem MSW stoi tablica z nazwiskami funkcjonariuszy poległych na służbie, w tym funkcjonariuszy NKWD-MGB, którzy zginęli zwalczając polski podziemie zbrojne. Podobna tablica znajduje się na komendzie miejskiej milicji w Lidzie, gdzie jedna z większych ulic nosi też nazwisko Rybinowskiego – oficera sowieckich sił bezpieczeństwa zwalczającego Polaków. Grodno i Lida to największe skupiska ludności polskiej na Białorusi. W każdym z tych miast mieszka po kilkadziesiąt tysięcy etnicznych Polaków.

17 września 1939 był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy – oświadczył Instytut Pamięci Narodowej (IPN), odnosząc się do ogłoszenia przez władze Białorusi nowego święta w rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

„Demonstracją przyjaźni obu agresorów stała się wspólna defilada niemiecko-sowiecka w Brześciu nad Bugiem. ​Współpraca niemiecko-sowiecka przyniosła zniewolenie milionów obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – także mniejszości narodowych. Jej owocem było następnie zniewolenie innych państw i regionów” – podkreślono w oświadczeniu IPN. „17 września 1939 Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski” – dodano.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz