Rzecznik Praw Obywatelskich: legalizacja tzw. związków jednopłciowych to obowiązek państwa

Z bardzo konsekwentnego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jednoznacznie wynika, że obowiązkiem państwa polskiego jest zinstytucjonalizowanie związków osób tej samej płci – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek.

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek skomentował na antenie TVN24 kwestię potencjalnej legalizacji w Polsce tzw. związków partnerskich, co było jednym z postulatów wyborczych większości partii, wchodzących w skład obecnego rządu oraz premiera Donalda Tuska. Rzecznika zapytano, co się stanie, jeśli nasze państwo nie wprowadzi instytucji „związków partnerskich” do polskiego prawa.

„Wówczas dochodzi do naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka” – odpowiedział RPO. Dodał, że takie „naruszenie (…) ma miejsce w tej chwili”.

 

Oświadczył też, że z „bardzo konsekwentnego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a w grudniu ub. r. zapadło jednoznaczne orzeczenie przeciwko Polsce, wynika, że obowiązkiem państwa jest zinstytucjonalizowanie związków osób tej samej płci”.

RPO zapytano również, czy obecne prawo zezwala na wprowadzenie przepisu o przysposobieniu dziecka przez partnera. Dotyczyłoby to także pary jednopłciowej.

„To sąd orzeka, czy sytuacja, w jakiej znajdzie się dziecko po przysposobieniu będzie odpowiadała naczelnej wartości, czyli dobru dziecka” – oświadczył. „Stoję na stanowisku, że konstytucja zostawia tutaj pewne pole dla decyzji politycznej ustawodawcy, kierowanej niewątpliwie również pewnymi argumentami, nazwijmy, moralno-światopoglądowymi. To decyzja parlamentu, by tę kwestię rozstrzygnąć” – dodał.

Jak pisaliśmy, w grudniu 2023 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie przeciw Polsce wytoczonej w 2017 roku przez pięć par homoseksualistów, domagających się prawnego uznania ich związków. Trybunał z siedzibą w Strasburgu uznał, iż Polska łamie artykuł 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka mówiący o prawie “do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego”, ponieważ „nie wywiązała się ze swego obowiązku zapewnienia skarżącym” dostępu do „ram prawnych zapewniających uznanie i ochronę ich związków jednopłciowych”. Zdaniem ETPCz, Polska ma obowiązek wprowadzenia ochrony przepisów legalizujących związki par homoseksualnych.

Czytaj więcej: Europejski Trybunał Praw Człowieka żąda prawnego uznania par jednopłciowych w Polsce

Zobacz również: Sondaż: Większość Polaków za prawnym uznaniem związków homoseksualistów

Wprowadzenie związków partnerskich było jednym ze “stu konkretów” przedstawiony w ramach kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Lewica chce wręcz nadania związkom homoseksualistów statusu małżeństwa i możliwości adopcji dzieci. Niemniej, lewicowcy popierają projekt ustawy o związkach partnerskich w obecnej formie przygotowanej przez minister ds. równości Katarzynę Kotulę, podobnie jak Polska 2050.

Projekt zakłada m.in. wspólne nazwisko, prawo do wspólnego rozliczania się, prawo do informacji medycznej i prawo do odwiedzania się w szpitalu. Opierało się przeciw niemu Polskie Stronnictwo Ludowe, przy czym według doniesień części mediów, prawdopodobnie koalicja jest już blisko porozumienia.

Dodajmy, że ostatnio europoseł Marcin Sypniewski (Konfederacja, Nowa Nadzieja), zapytany o ustawę o związkach partnerskich odpowiedział, że „Konfederacja chce wszystkim ułatwić życie, nawet osobom homoseksualnym”.

PAP / pch24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply