Rząd zapowiada szeroko zakrojoną odbudowę schronów w Polsce. Priorytetem obiekty pod „tysiąclatkami”

Rząd zapowiada szeroko zakrojoną odbudowę i modernizację schronów w Polsce. Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz potwierdził, że środki na ten cel są zabezpieczone, a jednym z pierwszych realizowanych zadań będzie przywrócenie funkcjonalności schronów pod szkołami tysiąclecia.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji finalizuje prace nad Programem Ochrony Ludności, który ma zostać przyjęty jeszcze w tym miesiącu. Wiceszef MSWiA podkreślił, że zapewniono finansowanie zarówno na remonty istniejących schronów, jak i na budowę nowych miejsc doraźnego schronienia.

Pierwszym etapem działań będzie odbudowa schronów zlokalizowanych pod szkołami tysiąclecia – placówkami edukacyjnymi budowanymi w latach 60. XX wieku. Pod wieloma z nich powstały obiekty ochronne, które mogą zostać przywrócone do pełnej funkcjonalności.

– Mamy możliwość rozpoczęcia procesu renowacji i przygotowania tych obiektów do zapewnienia schronienia zarówno uczniom, jak i mieszkańcom – zaznaczył Leśniakiewicz.

Kluczowym krokiem w realizacji programu było wydanie rozporządzenia MSWiA określającego kryteria uznawania budynków za obiekty ochronne. W związku z tym dyrektorzy szkół, spółdzielnie mieszkaniowe oraz zakłady produkcyjne do 2 kwietnia muszą zgłosić obiekty, którymi administrują.

Samorządy będą mogły następnie zlecić ich inspekcję przez nadzór budowlany i Państwową Straż Pożarną, co pozwoli na stworzenie ogólnopolskiej bazy obiektów ochronnych. Termin jej opracowania wyznaczono na koniec 2025 roku.

– Dzięki temu zyskamy pełen obraz dostępnych schronów i ukryć w całym kraju – dodał wiceszef MSWiA.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o podpisaniu porozumienia w sprawie zakupu systemu do szybkiej budowy obiektów ochronnych.

Według założeń Programu Ochrony Ludności pierwsze inwestycje obejmą miejscowości o podwyższonym ryzyku oraz te objęte projektem „Tarcza Wschód”.

– Proces budowy i remontu schronów ruszy jeszcze w tym roku, a maksymalna kwota wsparcia dla samorządów będzie uzależniona od ich zdolności do realizacji inwestycji – zapowiedział Leśniakiewicz.

Choć wiele obiektów ochronnych przez lata uległo degradacji, rząd podkreśla, że istnieje jeszcze znaczna liczba schronów, które mogą zostać przywrócone do pełnej funkcjonalności. Szczególnie duża ich liczba znajduje się w Warszawie oraz innych dużych miastach.

Wiceszef MSWiA wyraził przekonanie, że już w ciągu najbliższych dwóch lat uda się przeprowadzić remonty kluczowych obiektów, a jednocześnie rozpocząć budowę nowych schronów, dostosowanych do współczesnych standardów ochrony ludności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wicepremier szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w poniedziałek, że Wojsko Polskie pozyskało maszyny umożliwiające szybką budowę obiektów infrastrukturalnych. Budowane będą m.in. schrony.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wypowiadał się podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Przypomniał, że w połowie stycznia 2. Regionalna Baza Logistyczna podpisała porozumienie z amerykańskim przedsiębiorstwem M.I.C. Industries. Dotyczyło zakupu systemu do szybkiej budowy obiektów infrastrukturalnych UBM (Ultimate Building Machine).

“Budując Tarczę Wschód, największy po II wojnie światowej program odporności, odstraszania i obrony, największą inwestycję logistyczną na granicy polsko-białoruskiej, polsko-rosyjskiej, na granicy wschodniej flanki NATO, budując największe umocnienia, fortyfikacje, systemy dronowe i antydronowe, podjęliśmy decyzję o zakupie również najnowocześniejszego sprzętu, żeby to robić szybko, perfekcyjnie, innowacyjnie” – oświadczył szef MON.

Czytaj: W Finlandii schrony pomieszczą większość populacji. W Polsce sytuacja jest diametralnie inna

Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że maszyna UBM jest przystosowana zarówno do transportu drogowego, kolejowego, morskiego, jaki i lotniczego w dowolne miejsce na świecie. Niewielka, bo składająca się z 10-12 pracowników załoga może wyprodukować i zmontować konstrukcję o powierzchni 930 m2 (10 tys. stóp kwadratowych) w ciągu jednego dnia.

Pozyskanie maszyn UBM to element Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód. To możliwość szybkiej budowy ukryć dostosowanych do różnorodnych warunków terenowych jako elementu ochrony wojsk i ludności cywilnej.

Zobacz: “Plan bunkrowy”. Niemieckie władze zachęcają do przebudowy piwnic na schrony

Czytaj także: Remont schronów kosztować może prawie 3 mld zł

Kresy.pl / infosecurity24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz