Tak właśnie wygląda Plan Morawieckiego: dla zagranicznych firm granty, dla polskich wyższy ZUS i kontrole – wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (K’15) skrytykował grant rządu PiS na wsparcie dla japońskich inwestycji w Polsce.

W ubiegłym roku japońska Toyota zapowiedziała dwie inwestycje w Polsce: w fabrykach w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach. W sumie ich wartość wynosi 650 mln zł. Rząd wesprze je łącznie prawie 12 mln zł w gotówce, w ramach wieloletniego programu wsparcia kluczowych inwestycji.

Toyota Motor Industries uruchomi w Wałbrzychu produkcję skrzyń biegów do napędów hybrydowych. Do końca 2018 r. zainwestuje 278,6 mln zł, by do końca kolejnego roku stworzyć 50 miejsc pracy. W ten sposób, jak podaje „Puls Biznesu”, zatrudnienie w fabryce ma wzrosnąć do 1552 osób. Rząd przyznał firmie 3 mln zł grantu.

Z kolei do 2020 r. Japończycy mają uruchomić linię do produkcji silników benzynowych w Jelczu-Laskowicach, otrzymując na ten cel 8,9 mln zł grantu.

W ramach rządowego programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej, który wydłużono do 2023 r., grant na podobnym poziomie, tj. 3,7 proc. wartości inwestycji, w końcu 2016 r. otrzymał Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Firma spotkała się z falą krytyki, ponieważ zrezygnowała ze zwolnień podatkowych i pokusiła się tylko o gotówkę w równowartości ponad 82 mln zł.

Działania rządy skrytykował Stanisław Tyszka, poseł Kukiz’15 i wicemarszałek Sejmu z ramienia tego klubu.

– Polscy podatnicy znowu muszą płacić na zagranicznego przedsiębiorcę, tym razem 12 mln złotych – pisze Tyszka na Facebooku. – Toyota ma stworzyć, uwaga, 50 nowych miejsc pracy! Czyli za jedno miejsce pracy dostanie 240 tysięcy złotych – podkreśla poseł.

– Tak właśnie wygląda Plan Morawieckiego: dla zagranicznych firm granty, dla polskich wyższy ZUS i kontrole. „Dobra zmiana”. Podziękujmy im w następnych wyborach – stwierdził Tyszka.

Ten materiał powstał dzięki pracy dziennikarzy portalu Kresy.pl.
Wspieraj rzetelne dziennikarstwo.

Jak informowaliśmy, poseł K’15 już wcześniej zwracał uwagę na tego rodzaju działania ze strony rządu, a w szczególności wicepremiera Mateusza Morawieckiego. W maju ub. roku złożył interpelację do Ministra Rozwoju ws. fabryki Mercedesa mającej powstać w Jaworze. Zadał w niej pytania o to, jakie go rodzaju pomoc publiczną rząd zaoferował niemieckiemu koncernowi, by ten zbudował fabrykę w Polsce.

Przeczytaj: Tyszka pyta Morawieckiego, co rząd zaoferował niemieckiemu koncernowi

Facebook.com/ pb.pl/ Kresy.pl

Reklama2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz