Rząd Węgier przeznaczy 300 mln euro na wsparcie Węgrów w Rumunii

Węgierski rząd zapowiada kolejną fazę programu na rzecz rozwoju gospodarczego w Siedmiogrodzie, ukierunkowanego na wspieranie tamtejszych Węgrów, szczególnie rolników i hodowców.

W miniony weekend podczas swojej wizyty w Dumbravioara (Sáromberke), niedużej miejscowości w Siedmiogrodzie, w której ponad 90 proc. mieszkańców stanowią Węgrzy, sekretarz stanu Levente Magyar zapowiedział kolejną fazę rządowego Transylwańskiego Programu Rozwoju Gospodarczego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Magyar wziął udział w otwarciu targów rolniczych. W swoim wystąpieniu powiedział, że w ramach wspomnianego programu, finansowego przez państwo węgierskiej, w ciągu najbliższych dwóch lat na inwestycje ma zostać przeznaczone około 300 mln euro. Ma to dotyczyć dotacji ze strony państwa, kredytów oraz samofinansowania. Program jest ukierunkowany na wsparcie węgierskich rolników i hodowców z Rumunii i ma przyczynić się do jego rozwoju w regionie. Zdaniem ministra, realną szansę na uzyskanie wsparcia ma każdy, kto będzie się o nie ubiegać.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rolnicy będą mogli otrzymać granty w wysokości do 15 tys. euro na zakup zwierząt hodowlanych, roślin uprawnych i odpowiednich maszyn rolniczych. Ponadto, program ten jest połączony z innym, uruchomionym w końcu 2018 roku, który dotyczy wspierania budowy kilkudziesięciu zakładów przetwórczych sektora rolnego w regionie.

Przeczytaj: Węgry: 213 mln wsparcia dla węgierskiej piłki nożnej w Rumunii, Serbii i na Słowacji

Czytaj także: Węgry przeznaczą ponad 18 mln zł na węgierskie szkolnictwo na Zakarpaciu

Plany Budapesztu pozytywnie ocenił Hunor Kelemen, przewodniczący Demokratycznego Związku Węgrów w Rumunii, partii politycznej reprezentującej mniejszość węgierską. Kelemen powiedział, że węgierski program wsparcia gospodarczego tworzy nowe miejsca pracy, zwiększa konkurencyjność rolników i przeciera szlaki dostępu na rynki.

300 mln euro zapowiadanych inwestycji we wsparcie Węgrów z Siedmiogrodu to równowartość 1,293 mld zł. Dla porównania, łączne roczne wsparcie ze strony państwa polskiego na wsparcie Polaków i polskości na Kresach w latach 2015-2016, wyniosło szacunkowo 129,2 mln zł. Według szacunków Kresy.pl, było to odpowiednio 34 mln zł i 43,7 mln zł; w 2017 roku było to 51,5 mln zł.

MTI / dailynewshungary.com / magyarnemzet.hu / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz