Wiceminister Paweł Szefernaker poinformował w czwartek, o przedłużeniu o kolejne 60 dni terminu wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy.

“Przedłużymy o kolejne 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy” – poinformował w czwartek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

W związku z tym, że mija początkowo uchwalony w ustawie okres 60-dniowej adaptacji dla uchodźców, w przyszłym tygodniu w Sejmie będzie procedowany projekt nowelizacji ustawy w tym zakresie.

“Osoby, które zamieszkały w polskich domach, bądź miejscach zbiorowego zakwaterowania będą miały możliwość przedłużenia swojego pobytu o następne 60 dni. Jest to czas na adaptację. Dane jasno wskazują, że większość uchodźców usamodzielniła się w naszym kraju” – wyjaśnił pełnomocnik rządu oraz zaznaczył, że nie ma planów kolejnego przedłużenia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach np. w przypadku osób starszych lub matek z dziećmi będzie istniała możliwość indywidualnego przedłużenia terminu.

“Działania podejmowane przez rząd, samorząd i organizacje pozarządowe polegały głównie na organizacji miejsc recepcyjnych, podstawowej pomocy humanitarnej. W tej chwili przy ustabilizowaniu ruchu migracyjnego możemy podejmować dalsze decyzje” – poinformował.

Zobacz też: Morawiecki we Lwowie: polskie szpitale mogą przyjąć 10 tys. Ukraińców

“Do 25 czerwca we współpracy z samorządami oraz przedsiębiorcami chcemy wypracować wszystkie mechanizmy, które są potrzebne, aby uchodźcy z Ukrainy mogli się zaadoptować”.

Zobacz też: Ukraińcy złożyli 300 tys. wniosków o 500+ na 445 tys. dzieci

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply