Szczepienia idą pełną parą, ale odszkodowania za utratę zdrowia po zastrzyku są tylko na papierze – podła w środę „Rzeczpospolita”.

Podczas gdy rząd zapowiada, że w wyniku masowych szczepień odporność populacyjną Polska może osiągnąć już na jesieni, projekt ustawy wprowadzającej świadczenia kompensacyjne za niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) utknął w konsultacjach publicznych. Zdaniem ekspertów część poszkodowanych przez NOP może nie doczekać się tych zmian – napisała gazeta w środę.

Medium podkreśla, że w pierwszej dekadzie kwietnia projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, który wprowadza Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych (FKSO), trafił do konsultacji społecznych. „Rz” podaje, że choć ponad tydzień temu upłynął termin konsultacji, Ministerstwo Zdrowia nadal nie ustosunkowało się do uwag.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Wysokie tempo szczepień na Węgrzech pozwala na luzowanie restrykcji

Zdaniem gazety wpłynęło ich bardzo wiele. „I to nie tylko od przedstawicieli strony społecznej, bo projekt jest też przedmiotem burzliwych konsultacji międzyresortowych. Wątpliwości zgłaszają wszystkie ministerstwa, nie tylko resort finansów” – napisano.

Gazeta donosi, że już teraz do Biura Rzecznika Praw Pacjenta trafia coraz więcej zgłoszeń dotyczących NOP.

Dziennik podkreśla, że aktualnie odszkodowania za NOP można dochodzić na ogólnych zasadach. „Rz” zaznacza, że „Nowela wprowadzająca FKSO upraszcza ścieżkę odszkodowawczą – świadczenie kompensacyjne przyznawane ma być drogą decyzji administracyjnej wydawanej przez rzecznika praw pacjenta. Rzecznik, na podstawie opinii powołanego przez siebie zespołu ds. FKSO, podejmie ją w terminie maksymalnie 60 dni, a wypłata pieniędzy ma następować w ciągu 14 dni. Kwoty wahają się od 3 tys. zł do 100 tys. zł”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Niemcy: Osoby w pełni zaszczepione zostaną wyłączone spod części restrykcji pandemicznych

Ekspert cytowana przez „Rz” wyraziła opinię, że przy takim tempie prac legislacyjnych przepisy mają małą szansę wejść w życie jeszcze jesienią, jak to zapowiadano w styczniu.

gazetaprawna.pl / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz