Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przed rozpoczęciem szczytu UE, że oprócz kwestii wsparcia Ukrainy, Polska poruszy kwestię przesmyku suwalskiego, wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz kryzysu energetycznego i żywnościowego.

W czwartek rozpoczął się w Brukseli dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Jak pisaliśmy, głowy państw Unii Europejskiej podjęły decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu krajów kandydujących do członkostwa w UE.

Słowacja wstrzymała się z dostarczeniem własnych poradzieckich czołgów Ukrainie, nie otrzymawszy dla ich zastąpienia niemieckich Leopardów.

Pierwotna umowa zakłada, że Słowacja dostarczy Ukrainie 30 swoich czołgów T-72 w zamian za rekompensatę w postaci czołgów Leopard 2A4 z Niemiec. Powołując się na słowackie medium portal Gazeta.pl napisał, że władze Słowacji rozważają wycofanie się z umowy wobec nie realizowania zobowiązań przez Niemcy.

Słowacy nie chcą się pozbywać 30 swoich czołgów tak długo, aż nie otrzymają rekompensaty. Tymczasem jak na razie niemieckie Leopardy na Słowację nie trafiły. Według portalu Niemcy mieli zaoferować jedynie 15 czołgów swojej produkcji, co w Bratysławie uznano za zbyt małą rekompensatę. W związku tym Słowacy wstrzymali procedurę przekazywania swojego sprzętu pancernego na Ukrainę.

Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie coraz więcej żołnierzy chce przejść na emeryturę ze służby w Bundeswehrze - donosi Spiegel.

Od początku stycznia do 2 czerwca federalny urząd ds. rodziny i społeczeństwa obywatelskiego otrzymał 533 wnioski o rezygnację ze służby w Bundeswehrze.

Według oficjalnych danych to ponad dwa razy więcej niż w całym zeszłym roku, kiedy do urzędu wpłynęło 209 wniosków.

Ktoś usunął polską flagę z miejsca pamięci w Katyniu. Wszystko wskazuje na to, że uczyniły to rosyjskie władze. Prawdopodobnie polską flagę usunięto także w Miednoje.

Informację o braku polskiej flagi na maszcie przy polskim cmentarzu wojskowym w Katyniu, gdzie spoczywają polscy oficerowie zamordowani w 1940 roku przez NKWD, podała w piątek agencja prasowa RBK. Została ona potwierdzona przez katyńską administrację, która stwierdziła, że 24 czerwca "odkryto brak polskiej flagi".

Z komentarza mera pobliskiego Smoleńska Andrieja Borisowa wynika, że decyzję o usunięciu flagi podjęło rosyjskie ministerstwo kultury. "Uważam, że ministerstwo kultury Federacji Rosyjskiej podjęło jedyną słuszną decyzję o zdjęciu flagi Polski. Katyń to rosyjski pomnik, to rosyjska historia” - powiedział Borisow cytowany przez RBK za lokalną agencją informacyjną.

Ukraina obawia się, że sprzęt z białoruskich magazynów wojskowych zostanie wykorzystany do uzupełnienia rosyjskich strat - poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (więcej…)

Białoruś podejmowała delegację z Iraku, której przedstawiła swoją ocenę sytuacji na granicy z Polską, którą od roku próbują nielegalnie przekraczać obywatele bliskowschodniego państwa.

W czasie spotkania z Irakijczykami, przedstawiciele białoruskich władz zrzucali odpowiedzialność za sytuację obywateli Iraku pod granicą Polski na polskie służby. "Komitet Śledczy (IC) Białorusi ujawnił przestępcze działania polskich funkcjonariuszy organów ścigania wobec 135 obywateli Iraku na granicy białorusko–polskiej w 2021 r." - portal Onet zacytował informację białoruskiej, państwowej agencji BelTa.

Według Onetu raport na temat "przestępczych działań" polskich funkcjonariuszy miał zostać przygotowany na podstawie tego co przekazał Emil Czeczko. To dezerter z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii, który pełnił służbę w rejonie granicy z Białorusią. W grudniu ub. roku zbiegł na Białoruś i według białoruskich mediów poprosił o azyl polityczny „w związku z brakiem zgody na prowadzoną przez Polskę politykę odnośnie kryzysu migracyjnego i praktykę nieludzkiego traktowania uchodźców”.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 20 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
2%