Rumuńskie władze chcą zakazania gender studies

Parlament Rumunii przyłączył się do Węgier, zakazując 16 czerwca jakichkolwiek odniesień do tożsamości płciowej jako odrębnej od płci biologicznej – informują rumuńskie media. Tym samym zakazał prowadzenia na uczelniach przedmiotu „gender studies”.

Jak poinformowały rumuńskie media, parlament zatwierdził nowe prawo, nowelizując 16 czerwca ustawę o edukacji, stając się drugim krajem Europy Środkowej, który zabronił nauczania gender studies i rozdzielania płci biologicznej od „płci kulturowej”. W myśl nowego prawa „propagowanie teorii i opinii na temat tożsamości płciowej, według których płeć jest pojęciem odrębnym od płci biologicznej”, będzie zabronione.

Poprawka dodaje nową sekcję e) do art. 7 ust. 1 ustawy o edukacji, która zabrania „działań mających na celu rozpowszechnianie teorii lub opinii o tożsamości płciowej, rozumianej jako teoria lub opinia, że ​​płeć kulturowa jest pojęciem odmiennym od płci biologicznej i że nie zawsze się ze sobą zgadzają”.

Poprawka została wprowadzona przez centroprawicową Partię Ruchu Ludowego na pół godziny przed głosowaniem i została zatwierdzona przy wsparciu Partii Socjaldemokratycznej (PSD), w wyniku czego poprawka otrzymała 81 głosów na „tak”, 21 głosów na „nie”, a 27 osób wstrzymało się od głosu.

Rumuński Kościół Prawosławny, do którego należy 81 procent ludności kraju od lat przeciwstawia się „gender studies”. Autorem poprawki był senator Vasile Cristian Lungu, absolwent Prawosławnego Seminarium Teologicznego w Transylwanii w mieście Zalau. Prawo musi jeszcze zostać zatwierdzone przez rumuńskiego prezydenta, do którego teraz apelują liberalne środowiska.

Zobacz też: Ambasada USA w Warszawie: jesteśmy myślami ze środowiskiem LGBTI+

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1516 PLN    (6.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Węgry zakazały gender studies latem 2018 roku, zakaz podlegał gwałtownym atakom ze strony liberalnych mediów zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym czasie tylko dwa uniwersytety w kraju oferowały studia gender na poziomie magisterskim w przeciwieństwie do kilkudziesięciu takich przedmiotów w Rumunii.

W sierpniu 2018 roku węgierskie ministerstwo zasobów ludzkich (EMMI) oświadczyło, że obecnie na węgierskim rynku pracy nie ma zapotrzebowania na absolwentów kierunków gender studies. EMMI dodało, że zajęcia z gender studies są nieracjonalne z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ nie dostarczają użytecznej wiedzy, lecz służą innym interesom. Ministerstwo uważało, że kierunki gender zabierają studentów innym kierunkom i szkodzą stabilności ekonomicznej uniwersytetów. EMMI wysłało wówczas węgierskim uczelniom do zaopiniowania projekt zmian w przepisach zakładający wprowadzenie zakazu zajęć z dziedziny gender studies.

Zobacz też” Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie wywiesiła flagę LGBT [+FOTO]

Kresy.pl/G4media

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz