Minister rolnictwa Rumunii Florin Barbu powiedział, że na prośbę rumuńskich producentów zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o zakaz importu produktów drobiowych z Ukrainy.

Jak przekazał portal EP, minister rolnictwa Rumunii Florin Barbu powiedział, że na prośbę rumuńskich producentów zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o zakaz importu produktów drobiowych z Ukrainy.

Barbu poparł już propozycję Bułgarii na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej 23 września br. o zakaz importu jaj z Ukrainy i zwrócił się już do Komisji Europejskiej z prośbą o ochronę europejskich rolników przed cenami dumpingowymi stosowanymi przez Ukrainę.

„Komisja Europejska musi interweniować w sprawie ukraińskiego importu jaj i mięsa drobiowego, biorąc pod uwagę, że nasi rolnicy podlegają pewnym warunkom dotyczącym hodowli drobiu, które wiążą się ze znacznie wyższymi kosztami niż rolnicy spoza Unii Europejskiej” — powiedział rumuński minister.

Dodał, że Bukareszt oczekuje szybkich decyzji ze strony Brukseli, ale w razie potrzeby jest gotowy zastosować mechanizm licencjonowania importu, „który z powodzeniem zastosowaliśmy już w przypadku importu zboża, cukru i mąki”.

Przypomnijmy, że Unia Europejska zniosła ograniczenia na import produktów rolnych z Ukrainy po inwazji militarnej Rosji. Jednak podczas ostatniego przedłużenia wiosną 2024 r. UE stworzyła mechanizm ochronny w celu ograniczenia wolnego handlu, jeśli zagraża on europejskim producentom.

Według mediów i źródeł ukraińskich, Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy w Kijowie opracowało projekt Strategii Bezpieczeństwa Żywnościowego dla tego państwa. Strategia ta zakłada zwiększenie w średnim okresie potencjału krajowej produkcji rolnej do 200 mln ton, zaś zbóż i nasion oleistych do 150 mln ton.

W projekcie dokumentu napisano, że „osiągnięcie tych wskaźników może niemal podwoić wolumen eksportu ukraińskich produktów rolnych i produktów przetworzonych, a także gotowych produktów spożywczych”. Zaznaczono również, że taki wzrost produkcji zbóż i roślin na Ukrainie będzie stymulował rozwój hodowli zwierząt i związaną z nią produkcję pasz i innych produktów spożywczych, jak np. produkty mleczne czy mięsne.

Zdaniem autorów tej strategii, obiecującym obszarem promocji produktów rolnych na rynkach zagranicznych mogą być produkty pod własną marką, produkowane dla światowych sieci handlowych i producentów żywności. Według przedstawionych oczekiwań, ukraiński kompleks rolno-przemysłowy może w krótkim okresie stać się najatrakcyjniejszym portfelem inwestycyjnym szacowanym na 57 miliardów dolarów.

Kresy.pl/EP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply