Kukiz'15 chce, by 11 lipca był Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA. Odpowiedni projekt ustawy został złożony przez posłów ugrupowania w Sejmie.

Z projektem ustawy złożonym przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Kukiz’15 można zapoznać się na stronach Sejmu. W jego preambule czytamy:

„Potępiając zbrodnię ludobójstwa dokonaną w czasie i po II wojnie światowej przez grupy oraz oddziały nacjonalistów ukraińskich, w szczególności z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na obywatelach polskich zamieszkujących tereny Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej oraz oddając hołd ofiarom, w tym mieszkańcom miejscowości zaatakowanych w dniu 11 lipca 1943 roku, stanowi się, co następuje”– głosi ta część dokumentu, po której następuje zasadnicza treść proponowanego aktu prawnego:

Art. 1

Dzień 11 lipca ustanawia się „Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA na obywatelach polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej”.

Art. 2

„Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA na obywatelach polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej” jest świętem państwowym.

Art. 3

Wszystkie instytucje i organy państwowe obowiązane są w tym dniu do wywieszenia flagi państwowej.

Art. 4

Ustawa wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zarazem projekt otrzymał obszerne uzasadnienie, w którym można przeczytać między innymi:

„Wydarzenia z lat 40 XX wieku, które dokonały się na Kresach II Rzeczypospolitej Polskiej do tej pory nie doczekały się wystarczającego upamiętnienia przez organy władzy państwowej. Zarówno Parlament jak i inne instytucje państwowe kilkukrotnie pochylały się nad tą tematyką, jednak nadal nie nazwano ich w zgodzie z prawdą czyli ludobójstwem. Zachodzi również konieczność należytego wspomnienia ofiar tejże zbrodni”– głosi treść projektu.

W uzasadnieniu mowa jest również o dokumentach podjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych na temat zbrodni ludobójstwa, wynikach badań terenowych na Kresach Wschodnich w miejscach dokonywanych mordów, a także ideologii ukraińskiego nacjonalizmu z odwołaniem do jej czołowych przedstawicieli. Wnioskodawcy odwołują się też do dorobku badawczego takich osób jak Ewa i Władysław Siemaszko. W tej części projektu zapoznać się można z relacją przebiegu mordów dokonywanych przez OUN-UPA na Polakach:

„Ilość zebranych relacji, udowodnionych śmierci jako ofiar nacjonalistów ukraińskich, pokazuje poziom tej zbrodni. Wstrząsające relacje ocalałych (często poprzez pośpiech w wykonywaniu egzekucji przez nacjonalistów ukraińskich), ukazują również niezwykłe okrucieństwo sprawców. Kulminacją była akcja w dniu 11 lipca 1943 roku, kiedy to symultanicznie zaatakowano około 99 miejscowości. Zginęło wtedy jednocześnie niemal kilka tysięcy Polaków. Zaatakowani w niedzielę zostali w znacznej części zaskoczeni w kościołach katolickich gdzie sprawowano obrzędy religijne typowe dla polskiej grupy narodowościowej. W wielu relacjach wymienionej pozycji jak i innych, spisanych, mowa jest o niszczeniu wszelkich śladów materialnych należących do tej grupy narodowościowej: domów, zabudowań gospodarczych, sadów, miejsc sakralnych i innych rzeczy mogących udowodnić pochodzenie narodowe, etniczne czy religijne właścicieli”– czytamy na stronach sejmowych.

Sprawozdawcą projektu jest pochodzący z Przemyśla poseł Wojciech Bakun

Sejm.gov.pl/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

22 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jaksar :

  Ustawa jest niepełna, powinna wyraźnie mówić o UPA-OUN/B czyli związku Upowsko-banderowskiego. Pozatym ustawa powinna regulować stosunek do zbrodni popełnionych przez te ugrupowania i na wzór zbrodni hilterowskich czy komunistycznych członkowie UPA-OUN/B powinni być ściaganmi podobnie jak heroizowanie i czczenie ich pamięci. W ten sposób dalibyśmy Ukrainie sygnał, że Polska nie zgadza się na heroizowanie ludobójczych aktów upowców i banderowców podczas drugiej wojny światowej i po i będzie ścigała nie tylko uczestników tych zbrodni ale i te osoby które czczą ich pamięć. Również symbole upa i uon-B powinny być ustawowo zabronione!

 2. Avatar
  jaksar :

  jeszcze jedno, dlaczego ruch Kukiza chce by 11 Lipca był dniem pamięci?
  Za pierwszy masowy mord rzezi wołyńskiej Instytut Pamięci Narodowej uznaje masakrę w dniu 9 lutego 1943r. w polskiej kolonii Parośla Pierwsza (gm. Antonówka). Owszem wcześniej dochodziło do pojedynczych napadów i mordów ale jak podkreśla IPN początek zbrodni ludobójstwa na Wołyniu to wyżej wymieniona data !

 3. tagore
  tagore :

  Bardzo dobrze , najzabawniejsze jest w tej sprawie to ,że działacze ukraińscy z Polski na ukraińskich blogach wiedząc o tym ,że Kukiz pojechał na Majdan pomimo zmasakrowania przez OUN-B jego rodziny przemilcza ten fakt i okłamują czytających twierdząc ,że przestał wspierać ukraińskie organizacje bez powodu. Przemilczają jego stosunek do neobanderowców i polityków ukraińskich,po bliższym ich poznaniu.

  tagore

  • Avatar
   jaksar :

   Kukiz to nie partia dlatego może taki wniosek postawić bez konsekwencji politycznych. Zastanawiało Ciebie, dlaczego PiS wrzeszcząca w okresach działalności opozycyjnej o zbrodni wołyńskiej, organizująca marsze, msze a kaczory i mohery robiły sobie zdjęcia na tle tablic pamiątkowych jak dochodziły do władzy (poprzednio lub teraz) nagle nabierały wody w gębę? Nikt nie chciał tej ustawy przedłożyć Sejmowi do głosowania ponieważ była ona politycznie nie wygodna, również ta, obecna wersja względem tego co wcześniej zapowiadano, jest „zliberanizowana „

 4. Avatar
  zefir :

  Złożenie do Sejmu projektu ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA,satysfakcjonuje mnie i potwierdza zasadność mojego głosowania na Ruch Kukiz’15.Oczywiście jeśli informacja nie ma nic wspólnego z prima aprilis.Losy projektu mogą być różne.Alergia do niego posłańców banderyzmu będzie super wymownym testem.Ewentualne głosowanie nad projektem Ustawy w parlamencie RP pokaże niczym na talerzu,tak probanderowskich cieciów poselsko-senatorskich,jak prawych,odważnych,rozumnych i oddanych Narodowi Polskiemu parlamentarnych patriotów.

 5. Avatar
  pro_patria :

  Inicjatywa wspaniała. Jednakże Ustawa powinna mieć brzmienie: „Narodowy Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA i LUDNOŚCI UKRAIŃSKIEJ na obywatelach polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej” i powinna w swoim tytule zawierać również: ZWYRODNIAŁĄ LUDNOŚĆ UKRAIŃSKĄ. Nie zapominajmy, że nie tylko banderowcy bestialsko, ze zwierzącym okrucieństwem mordowali naszych Rodaków. Ochoczo przystępowała do katowania Polsków pałająca nienawiścią do wszystkiego, co polskie LUDNOŚĆ MIEJSCOWA, niejednokrotnie sąsiedzi ofiar. Wiem, że taka treść Ustawy jest utopijna, gdyż za wielu jest politycznie poprawnych miłośników zbrodniarzy wśród zdradzieckich pisiorków, lecz walczmy o prawdę w czystej postaci.

  • Avatar
   zefir :

   Masz rację Pro_Patria.-to zwyrodniała ukraińska ludność popierająca ideologię,banderowskie przesłanie OUN-UPA ponosi w znacznej mierze odpowiedzialnośc za mordy na niewinnych Polakach.Właśnie ich dziełem są widły i siekiery wbijane w polskie jestestwo.To te banderowskie zbrodnicze skurwy.syny dopuszczały się najbardziej okrutnych i bestialskich zbrodni.TO ZWYRODNIAŁA UKRAIŃSKA nACJA DOPUŚCIŁA SIĘ DO ZBRODNI NA SZLACHETNYM NARODZIE POLSKIM–śmierć, lub dozgonna niewola tym ukraińskim zbokom i ich potomkom-tak prawdziwie to niech ich otchłqń pochłonie,jak wszyskich zbrodniarzy.

 6. Avatar
  baciar :

  NARESZCIE ZOBACZYMY TERAZ ILU POLAKÓW ZASIADA W PARLAMEŃCIE A ILU bandersynów jesli ktos bedzie miał lub znał liste glosujacych prosba wystawcie na forum a dla wszystkich którzy bedą głosowac przeciw zrobię LISTE ZDRAJCÓW W I ANTYPOLAKOW TAK BY W PRZYSZLOSCI LUDZIE WIEDZIELI NA JAKICH śmieci NIE GŁOSOWAĆ

 7. Avatar
  manetekelfares :

  Panowie, ale o co tu się gorączkować? I na co chcecie ten projekt ulepszać? Wszak i tak Pisiory nawet tego Kukizowego nie przegłosują, a wam się marzy jeszcze bardziej idealny? Ha! Przecież oni już swój własny Dworczykowy złożyli i on jest najlepszy na świecie. Nikt i nic go nie zmieni. On będzie odpowiadał „braciom” Ukraińcom, bo tam nic nie ma, kto jest odpowiedzialny za zbrodnie. Winę zwala się na nazistów, komunistów i jakiś nieokreślony bliżej integralny nacjonalizm ukraiński. W domyśle pewnie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej głupi Polacy wymordowali się sami. Po co Pisowce będą się narażać na wyjątkowo obiektywny ukraiński wymiar sprawiedliwości, który każdego oczerniającego gierojów z upa będzie karać?