Rosjanie w ostrym komentarzu potępili, jak to określili, niszczenie „radzieckiego oraz rosyjskiego dziedzictwa memoriałowego w Polsce”.

Zdjęto gwiazda z Kolumny Zwycięstwa w Stargardzie. Decyzję o jej demontażu podjęli miejscy radni, którzy otrzymali wcześniej ekspertyzę, wskazującą na zły stan techniczny pomnika. Pięcioramienna gwiazda była umieszczona na szczycie ponad 20-metrowego pomnika utawionego w 1945 roku. Decyzją radnych gwiazda została przeniesiona na cmentarz wojskowy w Stargardzie.

CZYTAJ TAKŻE:
Uszkodzone nagrobki żołnierzy sowieckich w Poznaniu: celowa manipulacja PCK w Kaliningradzie?

Rosyjski MSZ wystosowało ostre notę, nazywającą demontaż przykładem bluźnierczego stosunku wobec radzieckiego oraz rosyjskiego dziedzictwa memoriałowego w Polsce.Niestety w Polsce nadal mnożone są otwarcie nieprzyjazne, prowokacyjne akty, co z każdym przypadkiem powoduje dalsze zwężenie perspektyw normalizacji stosunków dwustronnych.

Reszta kolumny pomnika, zgodnie z decyzją ranych będzie zdemontowana w przyszłym roku.

kresy.pl / wpolityce.pl

81 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. kojoto
  kojoto :

  Rosyjskie władze są zaślepione pilnowaniem czci sowieckich zbrodniarzy… I jak tu mówić o rusofobii? Przecież Kreml robi wszystko, żeby wszyscy kojarzyli Rosję z bolszewickim ludobójczym terrorem. Postąpili by rozsądnie gdyby udali, że niczego nie zauważają, albo nawet zaoferowali pomoc w demontażu. Wtedy wizerunek Rosji z pewnością by sie poprawił. Ta gwiazda to symbol ustroju totalitarnego, którego eksponowanie jest w Polsce zabronione, podobnie jak swastyki czy czarno-czerwonej szmaty UPA.

 2. wlkp
  wlkp :

  Jeżeli tłumaczenie Redakcji jest dokładne – to ci ruscy na prawdę dostają już małpiego rozumu – bo co oznacza słowo „bluźnierstwo” w tym kontekście – że sowiety i ich symbole są święte – a każdy, kto chce usunięcia zbrodniczych symboli jest bluźniercą ? Widać, że gęba dzierżyńskiego na każdym komisariacie nie jest przypadkiem – siedzi w nich głęboko tęsknota za sowietami

  • zefir
   zefir :

   wlkp:Czytam cię i nie dowierzam jak soviet,lub ich potomek może być tak antysowiecki.Ukraińcy jako integralny składnik sowietów byli tak chlubą jak i hańbą sowietów .Tego sprzężenia,tej oczywistości nie da się odwrócić,czy zakłamać.A przecież jesteś tożsamy z ukraińskością(świadomie unikam z upaińskością)Sowieci stracili w walce z hitlerowskim barbarzyńcom ok 27 mln ludu i ok 2/3 infrastruktury przemysłowo-urbanistycznej.Sowieci wykazali się nieprzeciętną postawą w walce z niemieckim najeżdżcą w ramach tzw wojny ojczyżnianej.Z niej biorą się te symbole ich świętości.One wcale nie mają charakteru zbrodniczego,zaś sam Dzierżyński z tymi sprawami nie ma nic wspólnego.Rozumiem,że rozsadza cię banderowska nienawiść do Rosjan,ale jest ona niemal tożsama z banderowską nienawiścią do Polaków.Trudno poruszać się tobie na tym śliskim gruncie,co też rozumiem,chociaż nie rozumiem poczemu dajesz głos w dyskusji na polskim forum.

 3. valdemarus83
  valdemarus83 :

  Rosja i Rosjanie muszą zrozumieć jedną rzecz, My tu w Polsce nie chcemy mieć nic wspólnego zarówno z banderyzmem jak i bolszewizmem,Nie potrzebujemy również emblematów i symboli zła ich morderczych ideologii. Tak jak nie potrzebujemy żadnych pozostałości po innych zbrodniczych totalitaryzmach. Wszelkie haniebne dla nas Polaków symbole, monumenty, pomniki zbrodniarzy czy zdrajców lub okupantów powinny zniknąć z przestrzeni życia. Przykre jest tylko ,że nasz rząd uczepił się tylko jednej opcji Rosjan,zaś pomniki upowców,pomniki polakożerców,nazwy ulic,skwerów im. syjonistów i zdrajców wciąż tkwią. Co do poległych wszelkiej maści żołnierzy na naszych ziemiach mam nieco inne zdanie od reszty. Nie interesuje mnie np lament niemiaszków co do cmentarzów z I czy II wojny,na których spoczywają ich rodacy stwierdzający ,że to zwykli żołnierze,którzy wykonywali rozkazy. Nie! i jeszcze raz Kategorycznie Nie! Jeżeli Niemcy i Austria w równiej mierze przyczyniła się do wybuchu I wojny,to na nich spada odpowiedzialność za całe zło. A skoro ich żołdacy teraz leżą na naszej ziemi,to powinno się przeprowadzić na ich koszt ekshumację, wykopać ich i niech sobie ich zabierają. Jeśli nie było by zgody z ich strony to skremować szczątki zaorać cmentarze i tyle. Tak samo się tyczy tych z II wojny ,oraz bolszewików upowców,szaulisów, i wszystkich tych którzy przyszli do nas w wrogich zamiarach. Co do armii czerwonej i jej wyzwolenia mam wypracowany pogląd. O ile nie podważam ich roli w odzyskaniu naszych ziem o tyle jestem sceptyczny do zachwycania się ich ,,bratnią pomocą” gdyż ta sama armia wbiła nam nóż w plecy w ’39.Reasumując gdyby nie zdrada Sowietów i atak na nas ,może nie było by takiego bałaganu i niepotrzebnych milionowych ofiar w tej wojnie. Druga sprawa choć wyzwolili nasze ziemie, ich służby wymordowały nasze elity , a nas samych wrzuciły pod kolejną okupację najpierw swoją, a później przekazaną pod syjonistyczna żydokomunę , w której wielu członków było pochodzenia chachładzkiego co było o tyle znamienne ,że ta swołocz przez całą komunę wraz z parchami używała sobie na ,,lachach” mordując nas i katując w różnych mordowniach.

  • zefir
   zefir :

   Ilono:W euforii rusofobii nawet szlachetni i potulni żydzi bywają posłuszni tej rusofobii.Ufać,ale kontrolować,to świeckie słowa Lenina.Michałkiewicza również.Pomników poległych sovieckich żołnierzy nie musisz obdarzać czcią-to żaden mus.Nie podlizuj się jednak Ilono obrzydliwej banderowskiej propagandzie ,jak w wydaniu Komorowskiego w Kijowie pozwalajęego na ośmieszanie i zniewolanie Polski.chyba,że czcisz,uwielbiasz tych bandersynów,rzeżników polskich niemowląt ,polskich ciężarnych matek.