Skargę na organizatorów imprez związanych z Halloween złożyły środowiska cerkiewne Rosji. Uważają one, że obchody święta to “kult szatana” i który powinien zostać zakazany.

Według prawnika Jarosława Michajłowa, który przygotował formalną skargę, każdy kult powinien posiadać reprezentację w postaci konkretnej, legalnej organizacji ponoszącej odpowiedzialność za przeprowadzane w związku z nim obrzędy. Zdaniem Michajłowa w Rosji nie istnieje żadna zorganizowana i umocowana prawnie grupa wyznawców Halloween. Z tego powodu nie można pozwolić na to, aby kult rozpowszechniał się samoistnie i bez jakiejkolwiek kontroli.

Z kolei wierni, związani z ruchami cerkiewnymi, którzy zainicjowała złożenie skargi, uważają że Halloween szerzy “kult szatana” i jest symbolem “zwycięstwa ciemnych mocy nad siłami światła”.

Wierni mogą liczyć na wsparcie prawosławnych biskupów. W skardze żądają, aby prokuratura przeprowadziło śledztwo sprawdzające legalność “Halloween”. Po jego zakończeniu liczą na wprowadzenie zakazu organizowania imprez z okazji tego święta, które ich zdaniem sięga do pogaństwa i okultyzmu, a także stoi w sprzeczności z rosyjskimi i chrześcijańskimi tradycjami.

kresy.pl / rp.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • lucy75
      lucy75 :

      Halloween to nie bzdury – osobie wierzacej powinna zapalic sie “czerwona lampka”, ze cos z tym nie tak :-/. Natomiast inicjatywa KK: HOLYWINS wydaje mi sie trafniejsza niz ciaganie diabla po prokuraturach, tu sie zgodze.