Rosja jest zaniepokojona decyzją Wielkiej Brytanii o zwiększeniu jej potencjału nuklearnego – poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, w czwartek na konferencji prasowej, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa przekazała, że władze rosyjskie są zaniepokojone brytyjską decyzją o zwiększeniu arsenału nuklearnego.

„Zwiększenie arsenału nuklearnego w Wielkiej Brytanii jest sprzeczne z zobowiązaniem do kontynuowania ścieżki rozbrojenia nuklearnego” – powiedziała.

„Londyn zrezygnował z wcześniej ogłoszonych planów ograniczenia swojego arsenału nuklearnego do 180 głowic, a teraz mówi o jego rozbudowie o ponad 40%, do 260 głowic jądrowych” – informowała. „To posunięcie jest wyraźnie sprzeczne z licznymi oświadczeniami Londynu o przestrzeganiu zobowiązań podążania ścieżką rozbrojenia nuklearnego w ramach układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej” – podkreśliła.

„Decyzja przywódców Wielkiej Brytanii podkreśla od dawna odczuwaną potrzebę zaangażowania sojuszników USA w wysiłki na rzecz redukcji broni jądrowej, na co nasz kraj regularnie wskazuje” – dodał Zacharowa.

Rosja oczekuje, że trzy „mocarstwa nuklearne Zachodu” wykażą się odpowiedzialnością i wzywa je do przejścia do praktycznej współpracy. „W tym z Rosją w celu wzmocnienia bezpieczeństwa międzynarodowego i stabilności strategicznej” – dodała.

Wielka Brytania planuje zwiększyć swoje zapasy broni jądrowej, aby przeciwdziałać rosnącym zagrożeniom na całym świecie – ogłosił premier Boris Johnson, odnosząc się do gruntownych zmian w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa kraju. Maksymalny limit liczby głowic nuklearnych w Wielkiej Brytanii wzrośnie ze 180 do 260. 

Chodzi o gruntowny przegląd polityki obronnej i zagranicznej. Plan przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady Wielka Brytania zmniejszy liczbę żołnierzy, czołgów i niektórych myśliwców. Zwiększeniu ulegnie z kolei brytyjski arsenał nuklearny – podała agencja „Bloomberg” we wtorek. Medium powołuje się na anonimowe źródło zaznajomione z tematem. Londyn zamierza zwiększyć arsenał pocisków nuklearnych nawet o ponad 40 proc.

Plany zostały zawarte w liczącym 100 stron raporcie, który jest przez urzędników z gabinetu Borisa Johnsona określany jako najszersza rewizja w zakresie polityki bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii od zakończenia zimnej wojny.

Zobacz także: Morze Bałtyckie: Manewry NATO pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii

W dokumencie napisano, że Wielka Brytania jest zagrożona nie tylko ze strony „państw zbójeckich i terrorystów”, lecz także od strony wielkich firm technologicznych.

Autorzy raportu tłumaczą, że decyzja o zwiększeniu arsenału nuklearnego jest spowodowana tym, że aktualnie inne państwa „zwiększają i zdywersyfikują potencjały nuklearne”, rozwijając „nowe technologie atomowe”. Podkreślają, że Wielka Brytania musi utrzymać potencjał odstraszający.

Zgodnie z planem maksymalny limit liczby głowic nuklearnych w Wielkiej Brytanii wzrośnie ze 180 do 260. Przewiduje także modernizację brytyjskich baz wojskowych w Kenii, Omanie, Singapurze, na Cyprze, Gibraltarze oraz w Niemczech.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz