Wielka Brytania planuje zwiększyć swoje zapasy broni jądrowej, aby przeciwdziałać rosnącym zagrożeniom na całym świecie – ogłosił premier Boris Johnson, odnosząc się do gruntownych zmian w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa kraju. Maksymalny limit liczby głowic nuklearnych w Wielkiej Brytanii wzrośnie ze 180 do 260. 

Chodzi o gruntowny przegląd polityki obronnej i zagranicznej. Plan przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady Wielka Brytania zmniejszy liczbę żołnierzy, czołgów i niektórych myśliwców. Zwiększeniu ulegnie z kolei brytyjski arsenał nuklearny – podała agencja “Bloomberg” we wtorek. Medium powołuje się na anonimowe źródło zaznajomione z tematem. Londyn zamierza zwiększyć arsenał pocisków nuklearnych nawet o ponad 40 proc.

Plany zostały zawarte w liczącym 100 stron raporcie, który jest przez urzędników z gabinetu Borisa Johnsona określany jako najszersza rewizja w zakresie polityki bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii od zakończenia zimnej wojny.

Zobacz także: Morze Bałtyckie: Manewry NATO pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii

W dokumencie napisano, że Wielka Brytania jest zagrożona nie tylko ze strony “państw zbójeckich i terrorystów”, lecz także od strony wielkich firm technologicznych.

Autorzy raportu tłumaczą, że decyzja o zwiększeniu arsenału nuklearnego jest spowodowana tym, że aktualnie inne państwa “zwiększają i zdywersyfikują potencjały nuklearne”, rozwijając “nowe technologie atomowe”. Podkreślają, że Wielka Brytania musi utrzymać potencjał odstraszający.

Zgodnie z planem maksymalny limit liczby głowic nuklearnych w Wielkiej Brytanii wzrośnie ze 180 do 260. Przewiduje także modernizację brytyjskich baz wojskowych w Kenii, Omanie, Singapurze, na Cyprze, Gibraltarze oraz w Niemczech.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: W 2019 r. globalne nakłady na broń nuklearną wzrosły do 73 mld dol. – połowę stanowią wydatki USA

Plany dotyczą także rozwoju okrętów wojennych nowej generacji, a także wprowadzenia do użytku 48 myśliwców Lockheed Martin F-35.

Portal “Defense News” zwraca uwagę, że Wielka Brytania jest na wczesnym etapie projektowania nowej głowicy nuklearnej, która ma znaleźć się na uzbrojeniu czterech okrętów podwodnych klasy Dreadnought (mają one zastąpić łodzie Vanguard na początku następnej dekady). Analiza wykazała, że ​​budowa pierwszego okrętu podwodnego klasy Dreadnought przebiega zgodnie z budżetem i harmonogramem – podkreśla portal.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Brytyjski poseł polskiego pochodzenia: Niemcy powinny zostać objęte sankcjami z powodu Nord Stream 2

W przeglądzie napisano także, że “Chiny stanowią największe zagrożenie dla bezpieczeństwa gospodarczego Wielkiej Brytanii”.

Wskazano również, że obszar Indo-Pacyfiku będzie w coraz większym stopniu stawał się geopolitycznym centrum świata, szczególnie wobec rosnącej siły Chin.

Zobacz także: Niemcy wyślą fregatę na Morze Południowochińskie. Media: rośnie aktywność państw europejskich w regionie Indo-Pacyfiku

bloomberg.com / defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply