Rosjanie: zamianę tablicy uzgadnialiśmy z Polską

Jak dowiedziało się Polskie Radio od przedstawicieli obwodu smoleńskiego, decyzja w sprawie zamiany tablic na kamieniu pamiątkowym w Smoleńsku miała być wcześniej uzgadniana. Rosjanie twierdzą, że zapadła ona „na wysokim szczeblu władz państwowych polskich i rosyjskich”.

Polski MSZ zwrócił się do strony rosyjskiej o wyjaśnienie wymiany tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy TU-154M – powiedział IAR rzecznik MSZ Marcin Bosacki . Do wymiany tablicy doszło prawdopodobnie w nocy. Rzecznik MSZ powiedział, że władze rosyjskie tłumaczyły zmianę tablicy tym, że poprzednia została zainstalowana bez jakichkolwiek konsultacji i zgody strony rosyjskiej, A ponadto, że była wyłącznie po polsku a nie jak – jak mówią rosyjskie przepisy – po polsku i rosyjsku.

„Polski MSZ uważa, że treść napisu upamiętniającego katastrofę w Smoleńsku powinna być ustalana przez Polskę i Rosję razem z całą koncepcją pomnika upamiętniającego katastrofę” – powiedział Marcin Bosacki. Dodał, że MSZ proponował to już Rosjanom wcześniej. Rzecznik wyraził nadzieję, że niedługo rozpoczną się rozmowy na ten temat.

Tekst na tablicy brzmiał : „Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 r. zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni i ludobójstwa w Lesie Katyńskim, dokonanej na jeńcach wojennych i oficerach Wojska Polskiego w 1940 roku”. Obecna tablica nie zawiera wątku katyńskiego, informuje tylko że jest umieszczona ku pamięci 96 Polaków, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz