Koncernem ExxonMobil pozwał Rosję w sprawie nadpłaconych przez Amerykanów podatków. Moskwa zgodziła się na ugodę, zamykając spór.

Premier Dmitrij Miedwiediew wydał polecenie ministrowi finansów dotyczące podpisania ugody pomiędzy Federacją Rosyjską a ExxonMobil. Ugoda zostanie zawarta w ramach sprawy sądowej przed Arbitrażowym Instytutem Izby Handlowej w Sztokholmie z pozwu firmy Exxon Nieftiegaz Ltd. Przedsiębiorstwo to jest spółką-córką ExxonMobil, prowadzącą działalność na rosyjskiej wyspie Sachalin). Amerykański koncern chciał zwrotu od Rosji 637 mln dol. nadpłaconych przez spółkę podatków.ExxonMobil pozostaje partnerem państwowego rosyjskiego Rosneftu i operatorem projektu wydobycia ropy i gazu Sachalin-1. Amerykanie posiadają 30 proc. udziałów w przedsięwzięciu, tak jak japońskie Sodeco. Pozostałymi partnerami jest Rosneft i hinduski ONGC, które mają po 20 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Exxon Mobil chce zwolnienia spod reżimu sankcji przeciwko Rosji

Amerykański koncern działał na dalekowschodniej rosyjskiej wyspie już ponad 20 lat. W 2008 r projekt Sachalin-1 (rozpoczęty w 1996 r.) zaczął przynosić zyski, co oznaczało dla jego udziałowców podniesienie stawki CIT do poziomu 35 proc. Rok później Rosja obniżyła stawkę podatku od dochodów firm do poziomu 20 proc., jednak z spółki Exxona wciąż ściągane było 35 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

ExxonMobil walczył długo o wycofanie się z tego typu praktyki przez Moskwę i zwrot nadpłaconych pieniędzy. Z tego powodu miało miejsce spotkanie Władimira Putina z Rexem Tillersonem, będącym obecnie sekretarz stanu USA, jednak nie doszło do porozumienia. Z tego powodu w tym roku amerykański koncern pozwał Rosję przed sztokholmski arbitraż. Żądano obniżenia podatku CIT z 35 proc. do 20 proc., a także zwrotu, niesłusznie ich zdaniem zebranego przez siedem ostatnich lat 637 mln dolarów.

Wprowadzenie sankcji przeciw Rosji doprowadziło ExxonMobil do wycofwania się z 9 na 10 rosyjskich projektów (zostali tylko przy Sachalin-1). Rosneft musiał z tego powodu wstrzymać prace, ponieważ nie dysponują podwodnymi technologiami wydobywczymi na dalekiej północy.

ExxonMobil pozostaje pomimo to największym w Rosji inwestorem zagranicznym i cieszą się w ramach współpracy z Rosneft statusem inwestora strategicznego.

Kresy.pl / rp.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz