Exxon twierdzi, że zasługuje na zwolnienie z sankcji, gdyż jego prawa do poszukiwania ropy na Morzu Czarnym wygasną w bieżącym roku.

Jak podaje portal Fox Business – Exxon sprzeciwiał się sposobowi, w jakim administracja Obamy stosowała sankcje w odniesieniu do szeregu jego projektów, twierdzą ludzie znający sprawę, po części dlatego, że Unia Europejska udzieliła zwolnień z sankcji jego konkurentom (…).  Chodzi m.in o włoską firmę EniSpa, która może prowadzić działalność na Morzu Czarnym i Morzu Barentsa. Exxon obawia się, że może zostać odcięty przez Włochów od bogatych złóż Morza Czarnego. W ostatnich latach EniSpa prowadzi agresywną politykę poszukiwawczą razem z Rosjanami na Morzu Czarnym. Od 2015 roku, Exxon mocno lobbował na rzecz wyłączenia jego operacji w Rosji spod reżimu sankcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraina wprowadza sankcje wobec rosyjskich banków

Według Fox News Business – Morze Czarne może posiadać 30 mld baryłek ropy naftowej, według szacunków z Rosji, Turcji, Rumunii. Chociaż niektóre z największych zachodnich koncernów naftowych poszukują tam możliwości, pozostaje ono obszarem przygranicznym, gdzie znajduje się mało szybów głębinowych (…). Exxon potrzebuje odkrycia głębinowego do końca tego roku, aby uzyskać rosyjską licencję na wiercenie głębinowe, zgodnie z umową z Rosnieftem.

Kresy.pl / Foxbusiness.com

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz