Rosja zapowiada największe manewry wojskowe od lat – Wostok-2018

Rosja ponownie zapowiedziała przeprowadzenie we wrześniu największych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ćwiczeń wojskowych – manewrów Wostok-2018.

Plany dotyczące wielkich manewrów przedstawił we wtorek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Poinformował, że weźmie w nich udział około 300 tys. żołnierzy, a także tysiąc samolotów i śmigłowców. Ćwiczenia odbędą się ,,na niemal wszystkich poligonach okręgów wojskowych: Centralnego i Wschodniego Okręgu Wojskowego”. Poprzedza je seria ćwiczeń przygotowawczych z zakresu zaopatrzenia wojsk i przeprowadzony już niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej. Ogłoszono, że w manewrach wezmą też udział żołnierze z Chin i Mongolii. Według Rosjan, odbędą się one w centrum i na wschodzie kraju w dniach 11-15 września. Szojgu zaznaczył, że manewrów w takiej skali nie przeprowadzano na terytorium Rosji od 1981 roku.

Przeczytaj: Rosjanie przeprowadzą największe manewry wojskowe od czasu upadku ZSRR

Według części komentatorów, w tym byłego szefa MON prof. Romualda Szeremietiewa, ćwiczenia Wostok-2018 są pewną formą demonstracji wobec NATO, szczególnie w kwestii możliwości rosyjskiej armii do przerzucania znacznej ilości wojska, sprzętu i uzbrojenia na duże odległości, w tym w charakterze ofensywnym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod pewnymi względami, manewry Wostok-2018 będą powtórzeniem manewrów Zapad-81, z 1981 roku, ale o większej skali. Zostaną w nie zaangażowane także Floty Pacyfiku, Floty Północnej i w całości wojska powietrzno-desantowe.

Kreml podkreśla, że ćwiczenia wojskowe są potrzebne w kontekście napiętej sytuacji międzynarodowej, co usprawiedliwia wydatki na ten cel. Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow był pytany, czy w obecnej sytuacji gospodarczej, w jakiej znajduje się Rosja, przeprowadzanie tak wielkich i kosztownych manewrów jest uzasadnione.

W ramach przygotowań do manewrów Władimir Putina nakazał już wcześniej przegląd gotowości bojowej w dwóch okręgach wojskowych.

Chiny mają przysłać na ćwiczenia około 3,2 tys. żołnierzy, ponad 900 jednostek sprzętu, a także 30 samolotów i śmigłowców.

We wtorek agencja Tass powołując się na swoje źródło podała, że tydzień temu, 21 sierpnia, transport kolejowy przewożący wojsko na planowane manewry został zaatakowany we Wschodniej Syberii przez nieokreślonych napastników.

Czytaj także: Rosja: manewry wojskowe tuż po wyborach

RIRM/ Tass / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz