Rosja wyposaży nowe atomowe okręty podwodne w pociski hipersoniczne

Rosja jest w trakcie wyposażania swoich nowych atomowych okrętów podwodnych w hipersoniczne pociski Cyrkon, powiedział szef United Shipbuilding Corporation państwowej agencji informacyjnej RIA w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Rosja jest w trakcie wyposażania swoich nowych atomowych okrętów podwodnych w hipersoniczne pociski Cyrkon, powiedział szef United Shipbuilding Corporation państwowej agencji informacyjnej RIA w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek.

„Wielozadaniowe atomowe okręty podwodne projektu Jasen-M będą regularnie wyposażane w system rakiet Cyrkon” – powiedział Aleksiej Rachmanow, dyrektor generalny USC. „Prace w tym kierunku już trwają”.

Okręty podwodne klasy Jasen, znane również jako Projekt 885M, to okręty podwodne z pociskami manewrującymi o napędzie atomowym, zbudowane w celu zastąpienia okrętów podwodnych do ataku nuklearnego z czasów sowieckich w ramach programu modernizacji armii i floty.

Morskie pociski hipersoniczne Cyrkon mają zasięg 900 km i mogą podróżować z prędkością kilka razy większą niż dźwięk, co utrudnia obronę przed nimi.

Testy rakiet hipersonicznych Cyrkon na okrętach podwodnych odbyły się w czerwcu w 2021 roku.

Tuż przed agresją na Ukrainę, Rosjanie przeprowadzili ćwiczenia, podczas których, jak podano, „okręty wojenne i okręty podwodne Floty Północnej i Czarnomorskiej wystrzeliły pociski manewrujące Kalibr i pocisk hipersoniczny Cyrkon przeciwko celom morskim i naziemnym.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply